Nová epidémia? WHO zvoláva mimoriadne zasadnutie, pretože vírus opičieho moru sa šíri po celom svete

Podľa denníka Telegraph zvoláva Svetová zdravotnícka organizácia skupinu popredných odborníkov na mimoriadnu schôdzku k prebiehajúcej epidémii opičích kiahní.

Schôdza sa koná v čase, keď 12 krajín nahlásilo nedávne prípady nákazy a CDC potvrdilo najmenej jeden prípad v Spojených štátoch.

„Som si istý, že nakoniec pôjde o najväčšiu epidémiu opičích kiahní, akú sme kedy mali mimo endemickej oblasti v Afrike,“ uviedol pre Axios Daniel Bausch, odborník na infekčné choroby a prezident Americkej spoločnosti tropickej medicíny a hygieny.

Bausch si napriek tomu myslí, že zatiaľ nie je dôvod na obavy.

„Nemyslím si, že je dôvod na paniku. Nemyslím si, že budeme mať desiatky tisíc prípadov.“

Profesorka Anne Rimoinová, profesorka epidemiológie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles a svetovo uznávaná odborníčka na opičie kiahne, povedala denníku Telegraph, že očkovanie blízkych kontaktov potvrdených prípadov, známe tiež ako kruhové očkovanie, je pre zdravotníkov dobrou voľbou.

Dodala, že verejnosť by v tejto fáze nemala byť príliš znepokojená.

„Bežného človeka by som príliš neznepokojovala. Ak máte vyrážku, kontaktujte svojho lekára, vyrážka je neobvyklá alebo vyzerá ako opičie kiahne,“ povedala.

„Ak si myslíte, že ste boli vystavení kontaktu s niekým, kto má opičia kiahne a má tento druh vyrážky, identifikovala by som sa a porozprávala sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.“

Takže COVID „nepredstavoval pre obyvateľov USA zásadnú hrozbu“ (Fauci), subprime je „zvládnuté“ (Bernanke) a „neverím, že za našich životov dôjde k ďalšej finančnej kríze (Yellenová)… ale teraz by sme sa nemali obávať opičích kiahní…“.