Rusi nám odkazujú: Nakoniec sa budete musieť rozhodnúť, či chcete platiť účty za rozmary Zelenského

Rusko reaguje na ukrajinského prezidenta Zelenského, ktorý vyhlásil, že Rusi by mali žiť len vo vlastnom svete a nemali by nikam cestovať.

Moskva odkazuje, že Európa sa nakoniec bude musieť rozhodnúť, či chce platiť účty za rozmary Zelenského.

„Iracionalita jeho myslenia je v tomto prípade úplne mimo,“ povedal hovorca ruskej vlády „Akýkoľvek pokus o izoláciu Ruska alebo Rusov je proces, ktorý nemá žiadnu šancu na úspech,“ dodal.

Z ukrajinského čiernomorského prístavu vyplávali ďalšie dve lode s obilím

Z ukrajinského prístavu Čornomorsk na pobreží Čierneho mora vyplávali ďalšie dve lode s obilím a slnečnicou, informovalo na Twitteri turecké ministerstvo obrany. Obnovenie vývozu umožnila dohoda o odblokovaní ukrajinských prístavov, ktorú na konci júla uzavrela Ukrajina s ruským agresorom za sprostredkovanie Turecka a OSN.

Európska únia odsúdila správu Amnesty International

„Rusko útočí na civilné ciele a ukrajinská armáda s touto agresiou bojuje a snaží sa chrániť civilné obyvateľstvo. V tejto situácii je samozrejme potrebné umiestniť vojenskú techniku ​​do oblastí pod útokom, ktoré sú osídlené civilistami. To je ďalší príklad toho, aká je ruská agresia proti Ukrajine nehumánna a neoprávnená,“ povedal zástupca Európskej komisie Peter Stano. Reagoval na správu Amnesty International, že stratégia Ukrajincov ohrozuje životy civilistov.

Estónsko a Fínsko chcú, aby Európa prestala Rusom udeľovať turistické víza

Premiérky Estónska a Fínska sa vyslovili za to, aby Európa prestala Rusom udeľovať turistické víza. Doposiaľ platí, že Rusi môžu na víza udelené napríklad Fínskom voľne cestovať do väčšiny z 26 krajín schengenského priestoru. Rusi sa kvôli sankciám, ktorými EÚ reagovala na februárovú ruskú inváziu na Ukrajinu, nemôžu do krajín Európskej únie dostať letecky, ale často jazdia práve do Fínska či Estónska, odkiaľ už prípadne môžu letecky pokračovať do ďalších európskych destinácií. Proti udeľovaniu víz Rusom sa vyslovil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *