Pripravte jadrové zbrane, rozkázal Putin. Ruský prezident chystá viacero scenárov, tvrdí zdroj

Hrozba použitia jadrových zbraní zo strany Ruska je opäť na scéne. Aspoň to tvrdí telegramový účet Generál SVR, ktorý od začiatku vojny na Ukrajine pravidelne informuje o zákulisnom dianí v Kremli. Prezident Vladimír Putin si vraj necháva vždy vypracovať niekoľko scenárov a až na poslednú chvíľu sa rozhodne, čo sa mu páči.

„Ruský prezident Vladimír Putin sa nielenže nevzdal možnosti použiť vo vojne s Ukrajinou jadrové zbrane, ale priamo vydal príkaz na prípravu takejto možnosti. Už mnohokrát sme uviedli, že obvykle dáva rozkazy na tvorbu niekoľkých variantov realizácie radu riešení a tesne pred realizáciou plánu vyberie tú, ktorá sa mu najviac páči,“ uvádza na Telegrame účet Generál SVR.

Kto za príspevkami, ktoré od začiatku invázie informujú o internom dianí medzi ruskými špičkami, stojí, nie je jasné. Telegramový kanál sa objavil v roku 2020 a pred vojnou mal vyše 200-tisíc odberateľov. Web Meduza vo februári napísal, že prevádzkovateľom je bývalý generál ruskej zahraničnej spravodajskej služby. Komentáre preto nemožno brať za stopercentne overené.

Súčasťou realizácie jedného zo scenárov je podľa zdroja aj nedávne ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú ruské jednotky samy obsadili. „Na príkaz velenia ruských ozbrojených síl bola Záporožská jadrová elektráreň zamínovaná, vrátane jedného z energetických blokov,“ píše sa v príspevku. Rusi ale z ostreľovania obviňujú Ukrajincov, prezident Volodymyr Zelenskyj to odmietol a označil správanie okupantov za nehanebný zločin alebo akt teroru.

\“Putin potom z výbuchov obviní Ukrajinu, osočí ju z jadrového terorizmu a nasadenie nukleárneho arzenálu ospravedlní tým, že sa jedná o reakciu a opatrenia,\“ pokračoval Generál SVR. Ruská hlava štátu je údajne presvedčená, že práve demonštrácia beztrestného použitia jadrových zbraní v ozbrojenom konflikte donúti Západ uznať Putinovu moc a pristúpiť na jeho podmienky.

Obavu, že sa tým súčasne stupňuje riziko použitia jadrových zbraní, ktoré má Putin k dispozícii, vyjadril aj bývalý britský plukovník a odborník na chemické zbrane Hamish de Bretton-Gordon. „Vzhľadom na zmenu vývoja bojov na juhu Ukrajiny sa zvyšuje šanca, že Putinova ‚špeciálna operácia‘ vyústi v jeho neprospech. V tejto fáze je preto rozhodujúce, aby Spojené kráľovstvo a USA dávali Kremľu jasne najavo, že akékoľvek použitie jadrových zbraní by prekročilo červenú čiaru,“ cituje ho web Daily Mail.

Napríklad hovorca Kremľa Dmitrij Peskov hovoril ale na konci marca úplne inak. „Akýkoľvek výsledok operácie na Ukrajine samozrejme nie je dôvodom na použitie jadrovej zbrane,“ povedal. Rusko má podľa neho bezpečnostnú koncepciu. „Jasne hovorí, že iba v prípade ohrozenia existencie štátu môžeme použiť a skutočne použijeme jadrové zbrane, aby sme odstránili ohrozenie našej krajiny,“ podotkol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *