Rusi majú zámerne páliť plyn pred hranicami, ktorý má smerovať do Európy, píše NYP

Ruský plynárenský gigant Gazprom čelí obvineniu zo zámerného spaľovania plynu, ktorý má smerovať do Nemecka. Na kompresorovej stanici neďaleko Petrohradu bol totiž vidieť obrovský plameň, informoval v piatok denník New York Post.

Kompresorová stanica Portovaja pri Petrohrade je východiskovým bodom plynovodu Nord Stream 1, kde sa ruský zemný plyn stláča do potrubia smerujúceho cez Baltské more do mesta Lubmin v Nemecku.

Fínsky spravodajský portál Yle zverejnil fotografie obrovského plameňa šľahajúceho zo stanice Portovaja. Bolo ho možné vidieť aj z Fínska.

Plameň bol údajne prvýkrát spozorovaný 17. júna – len tri dni po tom, ako sa toky plynu znížili o 40 percent a neskôr o tretinu.

Hoci Rusko čelí teraz obvineniu z úmyselného spaľovania plynu, tiež je možné, že príčinou môžu byť technické problémy alebo porucha, píše New York Post.

Rusi a Ukrajinci sa obviňujú z paľby na Záporožskú jadrovú elektráreň

Ukrajina a Rusko sa vzájomne obvinili z ostreľovania ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú už v marci pri invázii na Ukrajinu obsadili ruské vojská. Na mieste vznikol požiar, informovala ruská agentúra RIA Novosti, podľa ktorej na zariadenie zaútočili ukrajinské sily. Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Enerhoatom, ktorá naopak viní z útoku ruských vojakov, podľa agentúry Unian uviedla, že elektráreň ďalej funguje. Zvýšená radiácia podľa nej zaznamenaná nebola.

„Okolo 15:00 (14:00 SELČ) v čase, keď sa menili pracovníci na smene, vykonali nacionalistické jednotky z územia pod kontrolou ukrajinského režimu delostrelecký útok na areál Záporožskej JE,“ povedal podľa agentúry RIA Novosti nemenovaný predstaviteľ Ruskom dosadené správy mesta Enerhodar , kde elektráreň leží. Útok podľa neho prerušil dve elektrické vedenia napájajúce rozvodňu, ktorá je potrebná pre bezpečnú prevádzku jadrových blokov. Hasiči sa snažia zlikvidovať vzniknutý požiar, doplnila agentúra s odkazom na iný nemenovaný zdroj.

Podľa ukrajinskej spoločnosti Enerhoatom, ktorá spravuje jadrové elektrárne v krajine, ale na okolie elektrárne zaútočili ruské vojská. „Ruskí fašisti vykonali ďalšiu provokáciu v Enerhodare a strieľali smerom na Záporožskú jadrovú elektráreň,“ uviedla spoločnosť. „Okolo 14:30 (13:30 SELČ) boli zaznamenané tri zásahy blízko priemyselného areálu Záporožskej JE,“ doplnila firma, podľa ktorej bolo pri útoku poškodené vedenie.

Podľa Enerhoatomu elektráreň „nehľadiac na provokácie“ ďalej funguje a dodáva energiu do ukrajinskej energetickej sústavy cez vedenie, ktoré je naďalej v prevádzke. Jeden blok zariadenia bol odpojený od siete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *