Rusko v utorok odmietlo návrh Kyjeva na usporiadanie „mierového samitu“, ktorý by bol sankcionovaný OSN, a prirovnalo ho k počítačovej chybe a označilo ho za „diplomaciu 404“.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v pondelok pre agentúru Associated Press uviedol, že Ukrajina chce mierový samit v dvojmesačnom časovom rámci, a vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby slúžil ako sprostredkovateľ.
Kuleba však uviedol, že hoci sa Kyjev pokúsi vyhrať vojnu v roku 2023, neverí, že by sa Rusko na summite zúčastnilo.
„Každá vojna sa končí diplomatickou cestou,“ povedal. „Každá vojna sa končí ako výsledok krokov podniknutých na bojisku a za rokovacím stolom.“
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pri svojom októbrovom vystúpení na zasadnutí skupiny G7 navrhol desaťstupňový „mierový vzorec“, ktorý zahŕňal aj vojnový tribunál, ktorý by Kremľ pohnal k zodpovednosti za vojnové zločiny spáchané na Ukrajine.
V jeho pláne na ukončenie vojny bolo kľúčové aj zvýšenie obrannej pomoci od západných spojencov, hoci rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom neprichádzali do úvahy.
Ukrajina považovala rokovania s Moskvou za nemožné pre jej „ultimáta“ a nezákonné pokusy nárokovať si ukrajinské územie, ako sú štyri regióny, ktoré Rusko anektovalo začiatkom tohto roka, ako aj Krym, ktorý Rusko okupuje od roku 2014.
„Aký „mierový summit“ sa môže uskutočniť bez Ruska,“ povedal podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry Tass prvý zástupca stáleho predstaviteľa Ruska pri OSN Dmitrij Poľanskij.
Poljanskij označil tento návrh za „diplomaciu 404“ a vzápätí uviedol, že je „veľmi ľahké“ predstaviť si samit bez Ukrajiny.
Kyjev v pondelok tvrdil, že Rusko by vôbec nemalo byť súčasťou Bezpečnostnej rady OSN, a naznačil, že si túto pozíciu „nezákonne“ udržalo po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.
„Rusko nikdy neprešlo zákonnou procedúrou na prijatie za člena, a preto nezákonne zaberá miesto ZSSR v Bezpečnostnej rade OSN,“ uviedlo ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení. „Rusko je uzurpátorom miesta Sovietskeho zväzu v Bezpečnostnej rade OSN.“
Šéf OSN uviedol, že bude pôsobiť ako sprostredkovateľ len vtedy, ak si to Rusko aj Ukrajina budú želať.