Rómovia vo vojne na Ukrajine: Nechceme, aby k nám domov prišli Rusi

Skupina Rómov bráni Ukrajinu pred ruskou inváziou v 128. samostatnej horskej útočnej zakarpatskej brigáde. Aj keď sa na nich nevzťahovala mobilizácia, dobrovoľne nastúpili k armáde, aby bránili svoju vlasť, informuje portál romea.cz

„Keď sme s ôsmimi kamarátmi prišli na Svaljavský vojenský komisariát, úradník dlho nemohol pochopiť, čo vlastne chceme,“ rozpráva serveru Ukrajinská pravda Michajlo Tytyčko, prezývaný Baron. Armádni úradníci nakoniec pochopili, že Rómovia sa dobrovoľne hlásia k obrane Ukrajiny.

„Vojna v roku 2014 bola pre mňa ako blesk z čistého neba. Keď som videl, čo sa deje po 24. februári, uvedomil som si, že musím ísť. Keď nie prvý deň, tak ďalší deň, ale musím. Každý musí. Preto som zhromaždil chlapcov a spýtal sa ich, kto pôjde so mnou. Prihlásilo sa ďalších osem ľudí,” rozpráva Michajlo, ktorý je v rómskej komunite vo Svaljave, kde žije asi dvetisíc Rómov, nespornou autoritou.

Michajlo sa narodil v Kazachstane v roku 1975 a potom sa presťahoval s celou rodinou do Zakarpatskej oblasti na Ukrajine. Základnú školu prežil v čisto rómskej škole vo Svaljave. Po škole nastúpil na vojenskú službu. Postupne prešiel vojenským výcvikom a stal sa z neho výsadkár.

Spoločne s Michajlom slúžia teraz aj ďalší Rómovia. Najstaršiemu Vasylovi je 41 rokov, ktorý sa pred vojnou živil výkupom kovošrotu.

V deň ruskej invázie, 24. februára, bol Vasyl s manželkou a po prvých raketových úderoch sa rozhodol, že pôjde na front ako dobrovoľník. „Nechcem, aby ku mne domov prišli Rusi a hovorili mi, čo mám robiť,“ vysvetľuje svoje rozhodnutie Vasyl, ktorý má veľkú rodinu a je už napriek pomerne nízkemu veku starým otcom.

Ďalšiemu Rómovi je 31 rokov a má už päť detí, päť dcér. „Keď Rusko zaútočilo a v správach začali ukazovať tie hrozné zábery, úplne ma to paralyzovalo,“ hovorí Dmytro. „Pozrel som sa na svoje dcéry a rozhodol som sa, že pôjdem na front,“ dodáva Dmytro.

Dvadsaťosemročný Albert z Bielej Cerkvy neďaleko Kyjeva pochopil, že sa blíži vojna, a preto už 15. februára odviezol manželku a troch synov vo veku 11, 9 a 7 rokov do Zakarpatia. „V Bielej Cerkvi je náš dom hneď vedľa vojenskej základne a 24. februára tam došlo k raketovým útokom,“ popisuje ďalší rómsky bojovník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *