Putinovi nebude stačiť Ukrajina. Nasledovať bude táto európska krajina, po ktorú si pôjde

Ruský prezident Vladimír Putin sa bude snažiť postupovať ďalej do Európy, akonáhle zničí Ukrajinu. Tvrdí to historik Jurij Felštinskij, ktorý zároveň upozorňuje, že ďalšou krajinou „na zozname Kremľa“ je Moldavsko. Len s Donbasom či súčasne okupovaným Chersonom sa totiž podľa neho Putin neuspokojí.

Ruské sily pokračujú v upevňovaní svojich pozícií vo východných oblastiach Donbasu na Ukrajine. Podľa historika Jurija Felštinského existuje aj ďalšia krajina, ktorú Putin vždy chcel dostať pod ruskú kontrolu a ktorá by pre neho bola po Ukrajine ďalším cieľom.

Má ísť o Moldavsko, ktorého súčasťou je Podnestersko. Separatistický región zdieľa s Ukrajinou stovky kilometrov hraníc a je podporovaný Moskvou. Žiadny z členských štátov OSN ho ale neuznáva, hoci pred viac ako 30 rokmi vyhlásilo Podnestersko nezávislosť. Bývalý veľvyslanec USA v Moldavsku James Pettit napísal, že tento bývalý sovietsky štát by bol „extrémne zraniteľný voči ruskej invázii“.

Práve na Podnestersku upozorňuje aj historik Felštinskij. „V okamihu, keď Putin dosiahne Podnestersko, začne vojnu v Moldavsku,“ povedal historik britskému webu Express. Zároveň odmietol, že by sa Putin uspokojil len s obsadením Donbasu alebo súčasne okupovaných regiónov, ako je napríklad Cherson. V Podnestersku sa podľa neho navyše „pripravovala pôda takmer desať rokov, pričom ruské ‚mierové jednotky‘ sa v oblasti zdržiavali od rozpadu Sovietskeho zväzu“. Podľa odhadov sa počet ruských jednotiek v oblasti pohybuje okolo dvoch tisíc.

„V moldavskom Podnestersku žije približne 220-tisíc rusky hovoriacich ľudí, ktorým ruská vláda začala vydávať pasy. Prvýkrát s tým začali v roku 2014,“ upozornil Felštinskij s tým, že práve tento región má byť prvým krokom k postupu smerom k zvyšku Moldavska. „Ak Ukrajinci nebudú schopní Rusov zadržať, dostanú sa do Podnesterska a začnú vojnu v Moldavsku, ktoré je na zozname. Vždy na ňom bolo,“ podotkol historik. Výsledok referenda v roku 2006 ukázal, že 97,2 % podnesterských voličov by bolo pre pripojenie k Rusku.

2 Replies to “Putinovi nebude stačiť Ukrajina. Nasledovať bude táto európska krajina, po ktorú si pôjde

  1. Dokedy budete dávať tieto štvavé články proti Rusku a Putinovi…..
    každá minca má dve strany….viete že je to trestné??
    Médiá sa podieľajú na bezprecedentnom rozpútavaní vojnového konfliktu na Ukrajine
    dnes ráno som počula na Fun radiu správu, že Putin sa chystá zaútočiť na civilné objekty na Ukrajine…..dokedy budete robiť túto štvavú politiku!!!??? Vojna u nás je na spadnutie a už sa z toho nevylížeme!!! Kto ochráni slovenské rodiny, deti, tehotné ženy??? Nehanbíte sa? Kde je DOMOBRANA??? Kde sú muži v tejto republike???

  2. Toto je podstatný ukazovateľ ak sa nemýlim!!! Rusko ide cestou ktorú už veľmi dávno predtým vytýčili predsa USA, či nie? Spomeňte si na Srbsko a Kosovo!!! Pre lepšie pochopenie daného stavu, citujem: „Výsledok referenda v roku 2006 ukázal, že 97,2 % podnesterských voličov by bolo pre pripojenie k Rusku.“ Koniec citátu!!! Tým je asi povedané všetko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *