Ruská federácia buduje v horskom systéme Veľký Kaukaz laserový systém, ktorý má vyraďovať z prevádzky satelity iných štátov alebo organizácií. Informuje o tom server Jerusalem Post (JP). Systém Kalina sa vyvíja už niekoľko rokov, v posledných mesiacoch ale práce na ňom významne zrýchlili.
Podľa JP môže taká zbraň ohroziť prevahu Spojených štátov amerických vo svete, ktorá do určitej miery pramení z informácií poskytovaných satelitmi. Napríklad zrejme snímajú pohyb ruských vojsk na Ukrajine a tieto informácie poskytujú ukrajinskej armáde. Obavy Ruska tiež vyvolávali satelity Starlink miliardára Elona Muska, ktoré poskytujú vysokorýchlostné internetové pripojenie aj pri vyradení klasických sietí. Správy o zámere Ruska satelitmi Starlink zostreliť boli dementované, ale ruský exprezident Dmitrij Medvedev to označil za dobrý nápad. Viac sme o tom písali tu.
Vývoj projektu Kalina začal už v roku 2011. Vyšetrovanie vedeckej publikácie The Space Review však ukazuje, že Rusko začalo silne tlačiť na jeho čo najrýchlejšie dokončenie a komplex sa dočkal v posledných mesiacoch rozšírenia. Kalina sa buduje vo vojenskom komplexe Krona na vrchole hory Chapal.
Jeho dokončenie bránili sankcie prijaté v roku 2014 po tom, čo Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Komplikácie spôsobili aj súčasne prijaté sankcie. Vývoj bol tak niekoľkokrát pozdržaný a bol podľa The Space Review „extrémne pomalý“.
Systém Kalina má pozostávať z teleskopu, ktorý bude presne zameriavať laserový lúč na satelity. Nie je známe, či majú byť schopné zameriavať satelity len nad územím Ruska alebo aj vo väčšej vzdialenosti. Celé zariadenie sa potom má nachádzať v zvláštnej budove, ktorá bude schopná odolať aj zemetraseniu o sile 7 Richterovej škály.
Teleskop je vraj už na mieste, rovnako ako tunel, ktorý ho spája s laserovým optickým lokátorom cieľov. Nie je ale možné zistiť, koľko interných zariadení stále v komplexe chýba.
Kalina podľa všetkého nemá satelity priamo ničiť, ale má ich oslepovať a vyraďovať z prevádzky. Pretože ide o laser, bude jeho použitie pravdepodobne lacnejšie a jednoduchšie ako napríklad rakiet, ktoré by satelity zostreľovali z neba.
Na podobných zbraniach podľa dostupných informácií pracuje aj Čína, ktorá sa tiež obáva prevahy USA na nebi.
Laserové zbrane nie sú ničím novým, Sovietsky zväz napríklad disponoval podobnými systémami v testovacom komplexe Terra-3 v Kazachstane. Na vypálenie lasera na satelity až na obežnú dráhu je ale potrebné obrovské množstvo energie. Vybudovanie takého systému je tak veľmi náročné.
Kalina je najnovšou z novej generácie ruských laserových systémov vyvinutých v posledných rokoch, vrátane mobilného laserového systému Peresvet, ktorý prezident Vladimir Putin prvýkrát oznámil v roku 2018 a ktorý podľa Moskvy pokročil natoľko, že dokáže oslepiť satelity na nízkej orbite a zničiť bezpilotné lietadlá. Nie sú však žiadne dôkazy, že tento systém skutočne funguje, a ich nasadenie na Ukrajine označila kancelária prezidenta Volodymyra Zelenského za propagandu.