Putin vyhlásil tvrdé slová: Na Ukrajine bojujú naši chlapci, pretože chránia samotné Rusko

Cieľom bojov Ruska na Ukrajine je podľa jeho prezidenta Vladimíra Putina likvidácia protiruskej enklávy, ktorá tam vzniká. Šéf Kremľa to povedal vo štvrtok počas návštevy Kaliningrade.

„Na území dnešnej Ukrajiny začala vznikať protiruská enkláva, ktorá ohrozuje našu krajinu,“ povedal Putin na stretnutí so školákmi v Kaliningrade. „Preto naši chlapci, ktorí tam bojujú, chránia obyvateľov Donbasu a chránia samotné Rusko,“ citovala ho agentúra Interfax. Agentúra DPA napísala, že týmto vyhlásením dal najavo, že Rusko si na Ukrajinu robí nárok.

Putin tiež poprel, že by špeciálna vojenská operácia na Ukrajine, ako Rusko svoju inváziu nazýva, bola agresiou. Tvrdí, že sa zabúda na to, že ľudia v ukrajinskej Luhanskej a Doneckej oblasti, a obzvlášť na Kryme, nechceli uznať výsledky udalostí z prelomu rokov 2013 a 2014, ktoré viedli k pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyča. Rusko od roku 2014 podporuje proruských separatistov bojujúcich proti Kyjevu v týchto dvoch ukrajinských oblastiach, Krym anektovalo.

CNN: Ukrajinci chceli na Rusov vletieť aj zo severu, Američania ich ale pribrzdili

Ukrajinci svoj prebiehajúci protiútok proti ruským okupantom konzultovali s Američanmi, ktorí im rozhovorili pôvodne oveľa smelšie plány. Dohodli im, aby obmedzili počet cieľov aj územný rozsah operácie. S odkazom na svoje zdroje to uvádza americká televízia CNN.

Konkrétne mal Kyjev v úmysle okrem Chersonskej oblasti oslobodiť aj okupovanú časť Záporožskej oblasti severnejšie vrátane najväčšej jadrovej elektrárne v Európe.

Americkí vojenskí experti ale podľa CNN v uplynulých týždňoch presvedčili velenie v Kyjeve, že je to príliš veľké sústo. Prinútili ich sústrediť sa výhradne na južnú časť okupovaného územia a znížiť počet zamýšľaných cieľov i územnú rozlohu chystanej operácie.

Varovanie pred príliš ambicióznym plánom vzišlo zo spoločných ukrajinsko-amerických analytických vojenských cvičení.

Američania ukrajinskú armádu podporujú dlhodobo, a to materiálne (zbraňami a muníciou), personálne (výcvikom vojakov) aj takticky (odovzdávanie spravodajských informácií).

„Nebudeme komentovať podrobnosti. Všeobecne však môžeme povedať, že Ukrajincom poskytujeme informácie, ktoré im pomáhajú porozumieť ohrozeniu, ktorému sú vystavení, a brániť sa ruskej agresii. Konečné rozhodnutia sú ale vždy na Ukrajincoch,“ povedal CNN hovorca Pentagonu Pat Ryder.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *