Podľa nových fotografií zverejnených v stredu bola v Arktíde videná ponorka ruského námorníctva, ktorá nesie jadrové torpéda veľkosti autobusu po tom, čo na začiatku týždňa vyvolala titulky novín kvôli obavám z testu jadrových zbraní.
Projekt 09852 Belgorod bol videný na hladine pri operáciách v Barentsovom mori 22. septembra a 27. septembra blízko polostrova Kola, uviedol v stredu pre Naval News spolupracovník USNI News H I Sutton.
V pondelok talianske noviny La Republica informovali, že vojenskí predstavitelia v Európe upozornili, že ponorka odcestovala do Karského mora, aby otestovala svoje torpéda Poseidon.
Predstavitelia Pentagonu neposkytli žiadne konkrétne informácie o pohybe ponorky Belgorod, keď ich USNI News začiatkom tohto týždňa kontaktoval. Jeden z predstaviteľov obrany však nedávne operácie ponorky všeobecne bagatelizoval.
„Nemám žiadne informácie, ktoré by som mohol poskytnúť o [Belgorode],“ povedal v pondelok novinárom vysoký vojenský predstaviteľ.
„Viem, že to nie je uspokojivá odpoveď, okrem toho, že znovu opakujem, že sme nezmenili náš postoj.“
Poseidóny, ktoré boli prvýkrát odhalené v roku 2015, sú strategické jadrové zbrane určené na obchádzanie rastúceho potenciálu protiraketovej obrany Západu.
Koncepcia počíta s tým, že 80-metrové jadrové torpéda budú vyzbrojené až 100-megatonovou bojovou hlavicou, ktorá by mohla byť odpálená zo vzdialenosti tisíc kilometrov od pobrežného cieľa.
Výbuch by „zničil dôležité hospodárske zariadenia nepriateľa v pobrežných oblastiach a spôsobil by zaručene ničivé škody na území krajiny vytvorením rozsiahlych oblastí rádioaktívneho zamorenia, ktoré by ich na dlhú dobu urobilo nepoužiteľnými pre vojenskú, hospodársku alebo inú činnosť“, uvádza sa v preklade ruskej prezentácie, ktorú v roku 2015 zachytila na kameru BBC.
Loď, založená na konštrukcii riadenej ponorky triedy Oscar, formálne vstúpila do ruského námorníctva počas júlového ceremoniálu, uviedol USNI News. Belgorod je súčasťou špecializovaných ruských ponorkových síl, Hlavného riaditeľstva hlbokomorského výskumu – známeho pod ruskou skratkou GUGI, (Glavnoja Upravlenije Glubokovodnych Issledovanije).
Okrem toho, že Belgorod disponuje až šiestimi Poseidónmi, slúži ako materská loď pre menšie ponorky, ktoré Rusi používajú na hlbinné operácie.
„Ponorka Belgorod otvára Rusku nové možnosti pri vykonávaní rôznych výskumov, umožňuje vykonávať rozmanité vedecké expedície a záchranné operácie v najodľahlejších oblastiach svetového oceánu,“ uvádza sa v júlovom vyhlásení šéfa ruského námorníctva admirála Nikolaja Anatoljeviča Jevmenova.
„Loď je určená na riešenie rozmanitých vedeckých problémov, vykonávanie pátracích a záchranných operácií a môže byť použitá aj ako nosič záchranných hlbinných a autonómnych bezpilotných podvodných prostriedkov.“