Putin sa už vyjadril: Toto máte za zničený most na Krym, ak budete pokračovať, čakajte ďalšie útoky!

Ruský prezident Vladimír Putin v pondelok potvrdil, že nové údery naprieč Ukrajinou sú odvetou za „teroristické útoky“ proti Rusku. Výbuchy v sobotu poškodili Kerčský most, ktorý vedie z Ruska na anektovaný Krym. A Putin pohrozil, že v prípade ďalších ukrajinských akcií Rusko znovu tvrdo odpovie. Moldavským vzdušným priestorom v pondelok preleteli tri ruské rakety s plochou dráhou letu.

Ukrajinskými mestami od východu na západ krajiny vrátane Kyjeva od skorého pondelkového rána v niekoľkých vlnách otriasli výbuchy. Ukrajinské úrady hlásia mŕtvych a zranených a výpadky v energetickej sieti. Cieľom bola kritická infraštruktúra, hlási velenie Ukrajiny.

Podľa Putina strely dlhého doletu zasiahli ukrajinské energetické, vojenské a komunikačné zariadenia. Vraj je to odveta za sobotné „teroristické útoky“. „Je jasné, že ukrajinské tajné služby nariadili, zorganizovali a urobili teroristický útok s cieľom zničiť kľúčovú civilnú infraštruktúru,“ povedal Putin k útoku na Kerčský most.

Kyjev sa k zodpovednosti oficiálne neprihlásil, ale napríklad denník The New York Times s odvolaním sa na anonymného ukrajinského predstaviteľa cez víkend napísal, že výbuch na moste bol prácou ukrajinských tajných služieb.

„Ak budú pokusy o vykonanie teroristických útokov na našom území pokračovať, Rusko tvrdo odpovie v miere, ktorá bude zodpovedať hrozbe namierenej na Ruskú federáciu,“ povedal podľa agentúry TASS Putin na stretnutí s členmi ruskej bezpečnostnej rady.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov predtým uviedol, že sú údery, ktoré dopoludnia otriasli Ukrajinou, súčasťou špeciálnej vojenskej operácie, ako Rusko vojnu od začiatku označuje.

Mŕtvi a zranení sú po celej Ukrajine, povedal v pondelok prezident Volodymyr Zelenskyj po sérii ruských útokov na ukrajinské mestá. Svedkovia z miest vrátane Kyjeva a Záporožia, ale aj Dnipra alebo západoukrajinského Ľvova a Žytomyru hlásili explózie, celou krajinou sa rozozneli poplašné sirény.

„Snaží sa nás zničiť a vymazať nás z povrchu Zeme. Útočia na našich ľudí, ktorí spia vo svojich domoch v Záporoží. Zabíja ľudí na ich ceste do práce v Dnipre a Kyjeve. Naprieč Ukrajinou neprestávajú znieť sirény. Dopadajú na nás rakety. Bohužiaľ sú mŕtvi aj zranení. Neopúšťajte, prosím, svoje úkryty. Postarajte sa o seba a svojich blízkych. Vydržme a buďme silní,“ napísal Zelenskyj na svoje účty na sociálnych sieťach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *