Putin sa už vôbec nebojí? Ruské lietadlá si lietali kúsok od územia USA! Sledujte, kde až boli!

Severoamerické veliteľstvo protivzdušnej a kozmickej obrany (NORAD) odhalilo, že ruské lietadlá v posledných dvoch dňoch dvakrát narušili aljašskú zónu na identifikáciu protivzdušnej obrany (ADIZ). Vyplýva to z čerstvého vyhlásenia.

Podľa oficiálneho vyhlásenia zverejneného na Twitteri aljašskej NORAD „zistilo, sledovalo a identifikovalo ruské pozorovacie lietadlá, ktoré vstúpili a operovali v“ zóne pri aljašskom pobreží.

Hoci ADIZ nie je technicky považovaná za súčasť vzdušného priestoru USA, ide o vzdušný priestor, nad ktorým USA vyžadujú identifikáciu a sledovanie lietadiel v záujme národnej bezpečnosti, čo funguje ako nárazník pred vstupom lietadiel do vlastného národného vzdušného priestoru.

NORAD k tomuto bodu poznamenal, že „ruské lietadlo nevstúpilo do amerického ani kanadského výsostného vzdušného priestoru“.

Dôležité je, že ide o prvý prípad, keď NORAD zaznamenala narušenie vzdušného priestoru veľkým ruským sledovacím lietadlom počas šiestich mesiacov prebiehajúcej ruskej vojny na Ukrajine, čo znamená, že k nemu dochádza v čase, keď sa nebezpečne zvyšuje napätie medzi Washingtonom a Moskvou. „Naposledy NORAD oznámil také narušenie v októbri 2021, keď do zóny vstúpilo päť ruských lietadiel,“ zdôraznil The Hill.

Začiatkom leta došlo k incidentu, keď sa dva ruské námorné hliadkové lietadlá IL-38 priblížili k Aljaške. Americká armáda však vtedy uviedla, že tento konkrétny incident bol menej provokatívny alebo znepokojujúci ako predchádzajúce lety bombardérov alebo špionážnych lietadiel s jadrovými zbraňami.

Vstup ruských lietadiel do zóny obvykle vedie k tomu, že NORAD vyčlení lietadlá, ktoré blízke cudzie vojenské lietadlá zatieni a varujú ich pred nimi. V predchádzajúcich rokoch lietali ruské diaľkové bombardéry v blízkosti ruského pobrežia, čo uviedlo americkú obranu do stavu pohotovosti.

Ako uviedol server Military.com v prehľade minulých incidentov: „ADIZ obklopuje Spojené štáty a Kanadu, tiahne sa západne od Aljašky a pokrýva Semické ostrovy južne od Ruska. Je spoločne bránený oboma krajinami a zahraničné lietadlá nesmú samé lietať vo vzdušnom priestore ADIZ bez povolenia.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *