Putin sa prihovoril Ukrajincom: Nesmieme dopustiť návrat nacizmu. Víťazstvo bude naše, ako v roku 1945

Vladimír Putin zaslal v deň výročia konca druhej svetovej vojny blahoželania Ukrajincom. Urobil tak v situácii, keď Rusko proti Ukrajine vedie útočnú vojnu, ktorú začalo 24. februára vojenskou inváziou.

Milí priatelia a veteráni, srdečne vám blahoželám ku Dňu víťazstva, nášmu spoločnému veľkému sviatku,“ uviedol Putin na začiatku svojho posolstva, ktoré bolo zverejnené na stránkach ruského veľvyslanectva na Ukrajine aj na webe Kremľa.

Putin v ňom zároveň Ukrajincov vyzval, aby sa postavili snahám rozdúchať etnické spory a oživiť fašistickú ideológiu. Práve údajným zdvihnutím fašizmu na Ukrajine Rusko okrem iného ospravedlňuje vpád do susednej krajiny.

„Našou povinnosťou je chrániť pravdu o zásadných udalostiach spoločnej histórie, čeliť akýmkoľvek pokusom o vnášanie medzietnických sporov a fašistickej ideológie. Som presvedčený, že národy Ruska a Ukrajiny by mali strážiť tradíciu bratského priateľstva a vzájomnú podporu odkázanú našimi otcami a dedmi, ktoré nám pomohli spoločne dosiahnuť slávne víťazstvo,“ odkázal Putin Ukrajincom v deň, keď si Európa pripomína porážku nacistického Nemecka a koniec druhej svetovej .

„V súčasnosti je našou spoločnou povinnosťou nedopustiť návrat nacizmu, ktorý priniesol toľko utrpenia ľudom z rôznych krajín. Je nevyhnutné uchovať a predať našim potomkom pravdu o udalostiach vojnových rokov a spoločných duchovných hodnotách a tradíciách bratského priateľstva,“ cituje Kremeľ slová Putina.

Mnoho ukrajinských veteránov druhej svetovej vojny i preživších holokaustu paradoxne prišlo o život v dôsledku ruskej agresie voči Ukrajine.

Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Putin priamo neoslovil, všimla si agentúra TASS.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov to vysvetlil tým, že Moskva Zelenského nepovažuje za ukrajinského prezidenta, tým je vraj oficiálne stále Petro Porošenko, pretože Zelenskyj oficiálne nikdy neprevzal úrad.