Putin podľa očakávaní na dnešnej vojenskej prehliadke Ukrajine úplnú vojnu nevyhlásil. Povedal však, že odvracia globálnu vojnu

Vladimir Putin dnes na obrovskej vojenskej prehliadke v Moskve hájil nutnosť podniknúť na Ukrajine „vojenskú operáciu“. Podľa ruského prezidentka Západ chystal „výpravu na Donbas“.

„Bolo to vynútené a jediné správne riešenie suverénnej a samostatnej krajiny,“ povedal Vladimir Putin. Spomenul pritom, že sa Rusko snažilo so Západom dohodnúť na zaistení nedeliteľnej bezpečnosti a pripomenul snahy Ruska o rokovania. Rusko musí zabrániť tomu, aby sa opakovali hrôzy svetovej vojny, povedal ruský prezident.

„V decembri minulého roka sme navrhli uzavrieť dohodu o bezpečnostných zárukách, Rusko vyzvalo Západ k úprimnému dialógu, k hľadaniu rozumných kompromisných riešení, k vzájomnému zohľadneniu záujmov. Všetko márne! Krajiny NATO nás nechceli počuť,“ povedal ruský líder. V skutočnosti Západ ruské požiadavky preštudoval, ale odmietol ich pre ich neprijateľnosť, pretože požadovali návrat situácie pred rok 1997.

„Oni mali iné plány, mali pripravenú trestnú výpravu na Donbas, na naše historické územie Krymu,“ povedal Putin. „NATO vykonávalo operácie pri našich hraniciach, nebezpečenstvo rástlo,“ presviedčal zhromaždených na Červenom námestí šéf Kremľa s tým, že Západ podľa neho živil rusofobiu a nechal na Ukrajine vyrásť „neonacistov a banderovcov“. Putin zdôraznil, že dnešné pokolenia Rusov sú nasledovníci tých, ktorí porazili nacizmus a ich odkazu sú verní.

Tiež zopakoval, že sa Západ odklonil od tradičných hodnôt: „My sa nikdy nevzdáme lásky k vlasti, viery a tradičných hodnôt, zvykov predkov, úcty ku všetkým ľuďom a kultúram. A na Západe sa tieto tisícročné hodnoty zjavne rozhodli zrušiť,“ povedal prezident.

V prejave ruského prezidenta Putina však nezaznelo žiadne zásadné vyhlásenie o úplnom vyhlásení vojny Ukrajine, ako sa podľa niektorých expertov očakávalo. Rusko by potom mohlo v takomto stave spustiť plnú mobilizáciu.