Vysoko postavení ruskí predstavitelia otvárajú zásadnú diskusiu o tom, kto nahradí ruského prezidenta Vladimíra Putina. Tvrdí to šéf ukrajinskej rozviedky Kyryl Budanov. Podľa neho sa 70-ročný šéf Kremľa nedožije konca vojny. O podlomenom Putinovom zdraví sa diskutuje dlhodobo.
Budanov vyhlásil, že sa Putin pravdepodobne konca vojny nedožije. Tvrdí, že v Rusku už prebiehajú rozsiahle diskusie o jeho náhradníkovi, ktorý v krajine prevezme moc. „Je nepravdepodobné, že by to prežil. V súčasnej dobe prebiehajú v Rusku aktívne diskusie o tom, kto by ho mohol nahradiť,“ uviedol šéf ukrajinskej rozviedky podľa webu Mirror.
Jeho tvrdenie prichádza v čase, keď ruské sily utrpeli množstvo neúspechov a ukrajinské jednotky ich zatláčajú späť na východ krajiny. Už skôr sa nechal Budanov počuť, že sa Ukrajinci pokúsia obnoviť hranice z roku 1991. Tým pádom by obrancovia mohli usilovať o získanie Krymu, ktorý bol v roku 2014 Ruskom anektovaný.
Opätovné pripojenie polostrova k Ukrajine podľa neho nie je až také nereálne vzhľadom na postup ukrajinských síl. Záležať bude na postoji Kremľa, ktorý hrozí použitím jadrových zbraní, pokiaľ bude ohrozená jeho územná celistvosť.
Otázkou zostáva, ako by sa Moskva zachovala vo chvíli, keď by Putin nebol pri moci. Budanov tvrdí, že s vojnou skončí aj Putinova éra. Netrúfa si však odhadovať, ako by mohol ruský prezident zomrieť. V médiách sa dlhú dobu špekuluje, že šéf Kremľa je vážne chorý a mohol by mať rakovinu. Moskva však tieto domnienky vyvracia, podľa nej sa Putin teší pevnému zdraviu.
Ak by Putin zomrel, začala by podľa Budanova v Rusku politická kríza, ktorá by viedla k rozdeleniu krajiny. „Sú dve možnosti, ako môže vojna skončiť. Prvá je rozdelenie Ruska na tri alebo viac častí. Druhou je relatívne zachovanie uzemnej celistvosti Ruskej federácie pri zmene vedenia krajiny. V druhom prípade nový vodca povie, že Rusko nemá so súčasnými procesmi nič spoločné a na vine bol chorý diktátor,“ odkázal šéf ukrajinských špiónov.
Domnieva sa, že Rusko by sa v takom prípade vzdalo všetkých svojich okupovaných území. „Sú tu tieto dve možnosti a väčšina ruského vedenia to vie. Preto existuje toľko pokusov o dialóg so Západom, napriek oficiálnej rétorike, ktorú všetci používajú. Neoficiálny dôvod je však iný – boja sa, že prídu o svoje bohatstvo,“ dodal.