Prezident Francúzska sľubuje, že jeho krajina bude naďalej Ukrajine pomáhať humanitárne, ekonomicky ale aj vojensky. Chce tiež vyvíjať tlak na Rusko, aby nezvíťazilo vo vojne.
„Nemôžeme Rusku dovoliť, aby vojensky zvíťazilo v tejto vojne,“ vyhlásil Macron. Cieľom je podľa neho umožniť Ukrajine buď vojensky zvíťaziť, alebo dostať sa do silnej pozície na dosiahnutie „vyrokovaného mieru“.
„Musíme sa pripraviť na dlhú vojnu,“ upozornil tiež Macron.
Johnson: Zníženie závislosti na Rusku by bolo dobrým výsledkom vojny
Zníženie závislosti na ruských energetických surovinách by bolo dobrým výsledkom vojny na Ukrajine, vyhlásil počas štvrtka dosluhujúci britský premiér Boris Johnson. Západné štáty sa v súčasnej chvíli snažia obmedziť nákupy ruských energetických komodít a ďalších výrobkov.
„Myslím, že z tejto katastrofy, z Putinovej vojny, vzíde niečo dobré, pretože Európa sa zbaví ruských uhľovodíkov,“ povedal Johnson, keď vo štvrtok vystúpil v areáli jadrovej elektrárne vo východnom Anglicku. „Nebudeme už vystavení a zraniteľní voči jeho vydieraniu a v tejto krajine výrazne urýchlime dlho odkladané reformy a kroky k energetickej nezávislosti, najmä tým, že napravíme škody, ktoré sme spôsobili nášmu jadrovému priemyslu,“ dodal premiér.
Johnson uviedol, že Británia investuje 700 miliónov libier (19,8 miliárd Sk) do plánovanej jadrovej elektrárne Sizewell C spoločnosti EDF, čo je jeho posledný významný politický krok pred tým, než budúci týždeň odstúpi z funkcie.
Rusko začalo rozsiahle cvičenie, zúčastňujú sa aj čínski vojaci
Rusko vo štvrtok začalo rozsiahle vojenské cvičenie Vostok 2022 (Východ 2022), ktorého sa zúčastňujú aj armády Číny a ďalších krajín. Agentúra AP napísala, že jeho cieľom je ukázať, že Moskva a Peking zosilňujú vojenskú spoluprácu v období silného napätia vo vzťahoch so Spojenými štátmi. Rusko chce tiež predviesť, že aj v čase invázie na Ukrajine má dostatočné kapacity pre rozsiahle manévre na Ďalekom východe a v Japonskom mori.
Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že cvičenia sa zúčastní viac ako 50-tisíc vojakov, zapojí sa do neho napríklad 140 lietadiel a 60 vojnových lodí. Na manévre, na ktorých sa podieľajú aj členovia ozbrojených síl ďalších postsovietskych republík, Číny, Indie, Laosu, Mongolska alebo Sýrie, osobne dohliada náčelník ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov. Ruské a čínske námorníctvo budú v Japonskom mori cvičiť „spoločný postup pri ochrane námorných komunikácií, ekonomických zón a súčinnosť s pozemnými vojskami.
Peking do Ruska vyslal viac ako 2000 vojakov s viac ako 300 vojenskými vozidlami, asi dvadsiatimi bojovými lietadlami a tromi vojnovými loďami, informovali čínske médiá.