Putin práve vyhlásil, že chcel mier s Ukrajinou, ale USA to zakázali

Putin tvrdí, že Ukrajina sa odmietla zúčastniť na mierových rokovaniach s Moskvou vraj na príkaz Spojených štátov amerických. Dnes to uviedol hovorca Kremľa Peskov.

„Dokumenty boli pripravené… A zrazu sa ukrajinská strana stiahla a vyhlásila, že nie je ochotná v rokovaniach pokračovať,“ povedal Peskov a dodal, že podľa Putina je „zjavné, že príkaz na zastavenie vyjednávaní prišiel z Washingtonu“.

„My (s rokovaním) súhlasíme, ale v tomto prípade ide o absolútnu neochotu z ukrajinskej strany,“ vyhlásil Peskov.

„Putin informoval svojho kolegu o tom, ako prebiehali rokovania v marci, ako fungoval ruský a ukrajinský tím. Povedal, že text (dohody o prímerí) je vlastne hotový, že bola dosiahnutá zložitá rovnováha, ale potom ukrajinská strana zmizla z radarov, dala najavo, že nechce pokračovať v rokovaní, a toto prianie sa fakticky zmenilo na zákon zakazujúci ukrajinskej strane, ukrajinskému prezidentovi a všetkým ďalším, aby rokovali s Ruskom a prezidentom Putinom,“ povedal Peskov.

Na začiatku októbra ukrajinský prezident Zelenskyj podpísal nariadenie, ktoré znemožňuje diplomatické rokovania ukrajinských predstaviteľov s Putinom.

Peskov dodal bez uvedenia dôkazov, že k zmene ukrajinského postoja a odmietnutiu podpísať dohodnuté došlo kvôli rozhodnutiu USA. Vôbec nevzal do úvahy, že keď Ukrajinci zistili, že sú schopní čeliť ruskej agresii, nemali chuť sa vzdávať svojho územia.

„Rusko svoj postoj de facto nemení, sme pripravení zaistiť svoje záujmy pri rokovacom stole, chceme to, ale v tomto prípade hovoríme o neochote Ukrajiny,“ dodal Peskov.

Rusku by rámec pôvodnej dohody, ktorá mu zaisťovala zisky na Donbase a ukrajinskú neutralitu, teraz v zásade vyhovoval.

Ak republikáni vyhrajú vo voľbách, sprísnia dohľad nad pomocou Ukrajine

Pokiaľ sa republikánom podarí v novembrových voľbách získať väčšinu v Snemovni reprezentantov, budú chcieť presadiť väčšiu kontrolu nad pomocou, ktorú USA poskytujú Ukrajine. Uviedla to stanica CNN s odkazom na svoje zdroje v strane. Podľa nich zrejme republikáni nebudú chcieť krátiť vojenské dodávky napadnutej krajine. Škrty by však mohli nastať v pomoci do mimovojenských oblastí.

Rusko nasadí väčšinu zmobilizovaných vojakov do dvoch týždňov, tvrdí ukrajinský generálny štáb

Novo zmobilizovaní muži majú zadržať postup ukrajinskej strany a posilniť ruskú armádu. „Hlavné zapojenie do bojov očakávame približne za týždeň a pol až dva,“ povedal generál Oleksij Hromov z ukrajinského generálneho štábu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *