Putin práve vyhlásil čiastočnú mobilizáciu: Použijeme všetky zdroje, aby sme ochránili náš ľud

Ruský prezident Vladimír Putin podporil v stredu návrh ministerstva obrany na čiastočnú mobilizáciu v Rusku. Oznámil to na telegramovom kanáli MEŠ, napísala agentúra TASS. Návrh už podpísal, mobilizácia má podľa neho začať okamžite.

Putinov prejav k národu o situácii na Donbase a Ukrajine, o stave špeciálnej vojenskej operácie a o postavení dobrovoľníkov sa začal vysielať v stredu o deviatej ráno moskovského času, uviedla agentúra Interfax.
Štátna duma a Rada federácie budú oficiálne informované o začatí mobilizácie v stredu 21. septembra a v ten istý deň začne mobilizácia.

Podľa prezidenta sa bude mobilizácia týkať iba záložníkov, predovšetkým „tých, ktorí slúžili v ozbrojených silách, majú určité vojenské špecializácie a relevantné skúsenosti“. Pred odoslaním k jednotkám prejdú povinným doplnkovým školením s prihliadnutím na skúsenosti zo „špeciálnej vojenskej operácie“, ako Kremeľ označuje vojnu na Ukrajine.

Súčasne sa tiež upraví status dobrovoľníkov.

Prezident povedal, že „kvôli ochrane vlasti, jej suverenity a územnej celistvosti podporil návrh ministerstva obrany na vykonanie čiastočnej mobilizácie v krajine“.

„Otvorene hovoria, že v roku 1991 rozdelili Sovietsky zväz a teraz je na rade Rusko,“ vyhlásil Putin o západných krajinách a jej politikoch.


Ruský prezident povedal, že Západ vydieral Rusko, ale Rusko má mnoho zbraní, aby odpovedalo. „Použijeme všetky zdroje, ktoré máme, aby sme bránili náš ľud. Verím vo vašu podporu.“

Putin tiež povedal, že ľudia žijúci v častiach Ukrajiny ovládaných ruskými jednotkami nechcú byť škrtení neonacistami. K referendom v okupovaných oblastiach, kde sa majú ľudia vyjadriť k pripojeniu k Rusku

Putin povedal: „Podporujeme týchto ľudí (obyvateľov okupovaných oblastí).“


Putin podotkol, že ruská armáda pôsobí na líniu dotyku, ktorej dĺžka presahuje 1000 km, a stavia sa proti celej vojenskej mašinérii kolektívneho Západu.

Putin podporil čiastočnú mobilizáciu po tom, čo ruské vojská utrpeli ťažkú ​​porážku v Charkovskej oblasti, ktorú museli skoro celú vypratať a stiahnuť sa za rieku Oskil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *