Ďalší trapas pre Čaputovú: V Amerike jej priradili vlajku úplne iného štátu

Prezidentka Zuzana Čaputová asi nie je vo svete tak známa, ako sme si všetci mysleli. Hovoria o tom jej posledné trápne momenty, kedy za prezidentka označili jej priateľa Rizmana.

O ďalší trapas sa postaral oficiálny youtube kanál OSN, ktorý Čaputovej priradil slovinskú vlajku.

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v utorok v OSN v americkom New Yorku. Reakcia medzinárodného spoločenstva na ruskú okupáciu častí Gruzínska a Ukrajiny bola podľa nej nedostatočná, keďže jeho odhodlanie oslabili obavy o vlastný komfort. Táto slabosť povzbudila Rusko k ďalšej agresii. Po trapase na pohrebe kráľovnej Alžbety II., kedy svetoznáma agentúra AP označila za slovenského prezidenta jej partnera Juraja Rizmana si pre zmenu v OSN pomýlili vlajky a k slovenskej prezidentke priradili vlajku Slovinska.

„Vítame dohodu, ktorú sprostredkoval generálny tajomník OSN Antonio Guterres a Turecko. Vyzývame Rusko, aby úplne odblokovalo všetky ukrajinské prístavy, inak bude svet aj naďalej trpieť. Demokratický svet a my všetci musíme byť hlasom Ukrajiny. Hlasom, ktorý nebude mlčať, hlasom, ktorý bude ďalej svedčiť o zločinoch Ruska na Ukrajine. Hlasom, ktorý bude pamätať a ktorý bude konať, aby sa už nikto nikdy nedopustil takýchto zverstiev.

Excelencie, Vladimír Putin sa nádejal, že dobyje Ukrajinu a nás ostatných zastraší. Ako dokazujú nedávne úspechy Ukrajiny na bojisku, tento cieľ sa mu dosiahnuť nepodarilo. Mier vybudujeme znovu. Na to sa však musíme poučiť z našich predchádzajúcich chýb. Nie je to prvýkrát, čo sme svedkami agresie v Európe. Od roku 2008 Rusko okupuje časti Gruzínska a od roku 2014 časť Ukrajiny. Naša reakcia na tieto činy bola nedostatočná. Obavy o vlastný komfort oslabili naše odhodlanie. Vlažnými sankciami sa nám nepodarilo odradiť Rusko od ďalších pokusov. Naopak, naša slabosť ho povzbudila k ďalšej agresii.

Nesmieme zopakovať tú istú chybu. Ignorancia pravidiel pôsobí na globálnu bezpečnosť ako jed. Nedopusťme to.“ vyhlásila okrem iného prezidentka Zuzana Čaputová na OSN.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *