Putin práve telefonicky varoval francúzskeho prezidenta o možnej katastrofe, ktorá sa môže udiať. Veríte mu?

Ruský prezident Valadimir Putin v piatok v telefonickom rozhovore varoval francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona pred „katastrofou,“ ktorá hrozí v ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárni, ktorú teraz okupujú Rusi a na ktorú podľa Putina útočia Ukrajinci.

Uviedla to agentúra AFP. Putin aj Macron požadujú vyslanie MAAE do elektrárne a budú na tom spolupracovať.

Putin obvinil z ostreľovania Rusmi obsadenej ukrajinskej jadrovej elektrárne v Záporoží na juhu Ukrajiny Kyjev, čo vytvára riziko „katastrofy veľkého rozsahu,“ uviedla agentúra AFP. Podľa Kremľa „Vladimír Putin najmä zdôraznil, že systematické bombardovanie územia jadrovej elektrárne Záporožie ukrajinskou armádou vytvára nebezpečenstvo veľkej katastrofy, ktorá môže viesť k zasiahnutiu veľkých území rádioaktivitou“.

Obaja prezidenti sa zhodli na nutnosti vyslať do elektrárne tím Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. „Prezidenti zdôraznili dôležitosť urýchleného vyslania misie MAAE do jadrovej elektrárne, ktorá umožní vyhodnotiť situáciu na mieste činu,“ uviedol podľa španielskej agentúry EFE Kremeľ, keď informoval o telefonickom rozhovore medzi oboma prezidentmi. Telefonát sa uskutočnil z iniciatívy Paríža.

„Ruská strana potvrdila, že je pripravená poskytnúť všetku potrebnú pomoc inšpektorom atómovej agentúry,“ uvádzajú zdroje Kremľa. Podľa AFP Macron „podporil čo najrýchlejšie vyslanie misie expertov z MAAE na mieste za podmienok schválených Ukrajinou a OSN.“

Obaja prezidenti o inšpekcii v elektrárni budú znovu hovoriť v najbližších dňoch, kedy by sa mali objasniť technické podrobnosti misie MAAE do Záporožia,oznámil Elyzejský štát v tlačovej správe.

Pred pár dňami zase Ukrajinci tvrdili, že Rusi si v tejto elektrárni zriadili základne pre vojakov a zbrane. Kyjev a Moskva sa navzájom obviňovali z ostreľovania elektrárne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *