Lockdown zabil viac ľudí ako covid, naznačujú štatistiky

Nové oficiálne štatistiky naznačujú, že následky spôsobené lockdownom by mohli mať na svedomí viac úmrtí, ako samotný koronavírus. Údaje o nadmernej úmrtnosti Britského národného štatistického úradu ukazujú, že v súčasnosti zomiera každý týždeň asi o 1 000 ľudí viac ako obvykle z iných zdravotných dôvodov, ktoré nie sú spôsobené vírusom Covid-19. Informoval o tom The Telegraph.

Denník Telegraph uvádza, že britské Ministerstvo zdravotníctva nariadilo vyšetrovanie počtu úmrtí kvôli obavám, že úmrtie súvisí s oneskorením a odložením liečby ochorení, ako je rakovina, cukrovka či srdcové choroby. Prípady prichádzajú v čase, keď sa obnovujú opatrenia proti šíreniu koronavírusu v podobe nosenia rúšok.

Čísla naznačujú, že krajina čelí novej zdravotnej kríze spojenej s pandemickými opatreniami ako s vírusom samotným. Charitatívna nadácia British Heart Foundation zameraná na kardiovaskulárny výskum v Spojenom kráľovstve uviedla, že je zisteniami hlboko znepokojená. Iná charitatívna organizácia Stroke Association poznamenala, že nárast počtu úmrtí očakávala už nejaký čas.

„Denné štatistiky o covide si vyžiadali pozornosť národa, ale na tieto desivé čísla sa sotva niekto pozrel zblízka. Je okamžite vyžadované úplné a naliehavé vládne vyšetrovanie,“ komentuje situáciu Charles Levinson, výkonný riaditeľ spoločnosti Doctorcall, súkromnej ​​služby poskytujúcej lekársku pomoc v Londýne. „Každý týždeň umierajú stovky a stovky ľudí – čo sa deje?“ dodal.

Údaje zverejnené ONS v utorok ukázali, že nadmerná úmrtnosť je v súčasnosti o 14,4 percenta vyššia ako päťročný priemer, čo sa rovná 1 350 úmrtiam viac ako obvykle. Hoci 469 úmrtí bolo spôsobených covidom, zvyšných 881 nebolo vysvetlených a ONS nerozlišuje zostávajúce úmrtia podľa príčiny.

Od začiatku júna ONS zaznamenal o takmer 10 000 úmrtí viac, než je päťročný priemer – približne 1 089 týždenne – z ktorých žiadne nie je spojené s covidom. Toto číslo je viac ako trojnásobkom počtu ľudí, ktorí zomreli na vírus v rovnakom období, čo bolo 2 811.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *