Ruský prezident Vladimír Putin schválil novú doktrínu zahraničnej politiky, ktorá sa hlási k obrane tzv. ruského sveta. Pojem je používaný na zdôvodnenie intervencií v zahraničí, majú chrániť rusky hovoriace obyvateľstvo žijúce mimo Rusko.
„Ruská federácia poskytuje podporu svojim krajanom žijúcim v zahraničí pri napĺňaní ich práv, zaisťuje ochranu ich záujmov a zachovanie ich ruskej kultúrnej identity,“ uvádza sa v novoprijatej doktríne. Väzby s krajanmi v zahraničí podľa nej umožňujú Rusku „posilniť na medzinárodnej scéne jeho obraz demokratickej krajiny usilujúcej sa o vytvorenie multipolárneho sveta“.
Agentúra Tass dokument nazýva Koncepciou humanitárnej politiky Ruskej federácie v zahraničí. Hlavné smery tejto politiky určuje prezident.
Putin už niekoľko rokov hovorí o podľa neho tragickom osude približne 25 miliónov etnických Rusov, ktorí sa po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 ocitli mimo Rusko v novo vzniknutých nezávislých štátoch. Samotný rozpad ZSSR označuje za geopolitickú katastrofu.
Podľa novej politiky by Rusko malo posilniť spoluprácu so slovanskými krajinami, Čínou, Indiou a štátmi Blízkeho východu, Latinskej Ameriky a Afriky. Moskva by podľa nej mala ďalej prehlbovať vzťahy s Abcházskom a Južným Osetskom – dvoma gruzínskymi regiónmi, ktoré Moskva po vojne s Gruzínskom v roku 2008 uznala za nezávislé – a tiež s dvoma separatistickými republikami na východe Ukrajiny, samozvanou Doneckou ľudovou republikou a Luhanskou.
Tass uviedol, že Rusko má byť v zahraničí vnímané ako sociálne orientovaný štát, ktorý sa usiluje o rovnocenné partnerstvo s inými krajinami a nevmiešava sa do záležitostí iných štátov a rešpektuje záujmy rôznych hráčov na svetovej scéne.
Dokument podľa agentúry popisuje, ako by sa malo formovať vnímanie Ruska vo svete, ako treba propagovať ruské duchovné a mravné hodnoty a ruský jazyk. Hovorí aj o rozvoji medzinárodnej spolupráce v športe či cestovnom ruchu.