Putin podpísal dekrét na zákaz vývozu ropy do krajín, ktoré nastavili cenový strop. Patríme tam aj my

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok podpísal dekrét o zákaze dodávok ruskej ropy a ropných produktov do krajín, ktoré uplatňujú cenový strop na ruskú ropu.

V prípade vývozu ropy zákaz nadobudne účinnosť začiatkom februára a bude platiť päť mesiacov. V prípade ropných produktov by ruská vláda mohla stanoviť neskorší dátum začiatku zákazu, uviedla agentúra Reuters.

Moskva predtým oznámila, že Putin podpíše príslušný dekrét tento týždeň. Podľa agentúry DPA dekrét zakazuje dodávky ruskej ropy a ropných produktov spoločnostiam a jednotlivcom, ak je v zmluvách „priamo alebo nepriamo zahrnutý mechanizmus cenového stropu“.

Podľa agentúry Reuters dekrét obsahuje aj ustanovenie, ktoré umožňuje ruskému prezidentovi zrušiť zákaz dodávok v osobitných prípadoch.

Skupina hospodársky vyspelých krajín G7, Európska únia a Austrália zaviedli od 5. decembra cenový strop 60 USD za barel ruskej ropy prepravovanej po mori. Ak je tento limit prekročený, je zakázané prepravovať olej a poistiť jeho prepravu.

Cenový strop je súčasťou reakcie západných krajín na útok ruských vojsk na Ukrajinu.

Ruský vicepremiér Alexander Novak minulý týždeň uviedol, že Rusko by mohlo začiatkom budúceho roka znížiť ťažbu ropy o päť až sedem percent v reakcii na zavedenie cenového stropu západnými krajinami. To by znamenalo zníženie o 500 000 až 700 000 barelov denne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *