Putin osobne priletel do Bieloruska. Chystá sa niečo veľké?

Putin sa stretol s Lukašenkom a obáva sa, že Bielorusko bude zatiahnuté do vojny na Ukrajine. Bieloruský líder zdôrazňuje nezávislosť krajiny, zatiaľ čo ruský prezident je na svojej prvej návšteve od roku 2019.

Vladimir Putin pricestoval do Bieloruska, aby sa stretol s bieloruským lídrom Alexandrom Lukašenkom, keďže v Kyjeve rastú obavy, že Moskva tlačí svojho najbližšieho spojenca, aby sa pripojil k novej pozemnej ofenzíve proti Ukrajine.

Pred stretnutím, ktoré bude Putinovou prvou návštevou Bieloruska od roku 2019, Lukašenko uviedol, že obaja lídri budú diskutovať o „vojensko-politickej situácii“ v regióne, ako aj o hospodárskej spolupráci.

Bieloruský silák, ktorý dohliadal na násilné potlačenie protivládnych protestov v roku 2020, zdôraznil, že „suverenita a nezávislosť“ jeho krajiny nie sú predmetom diskusie, keďže podľa pozorovateľov Putinova návšteva slúži na zatiahnutie Bieloruska do vojny na Ukrajine.

„Chcel by som zopakovať túto vlastnosť: Bielorusku nevládne nikto okrem nás,“ uviedol Lukašenko vo vyhlásení, ktoré zverejnila prezidentská tlačová služba. „Musíme vždy vychádzať z toho, že sme suverénny a nezávislý štát.“

Ukrajina bude rokovania pozorne sledovať. Minulý týždeň viacerí ukrajinskí vojenskí velitelia uviedli, že Rusko sa môže opäť pokúsiť o inváziu do krajiny zo severu.

Prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu vyhlásil, že Ukrajina je pripravená na „všetky možné obranné scenáre“ proti Moskve a jej spojencom.

„Ochrana našich hraníc s Ruskom aj Bieloruskom je našou trvalou prioritou,“ povedal Zelenskyj po stretnutí s najvyšším ukrajinským vojenským velením. „Pripravujeme sa na všetky možné scenáre obrany.“

Lukašenko v minulosti umožnil Kremľu využívať jeho krajinu ako nástupište na vyslanie desaťtisícov ruských vojakov na Ukrajinu, pričom ruské vojenské lietadlá štartujú z bieloruských základní.

Lukašenko sa však do vojny priamo nezapojil, ani do bojov nevyslal vlastné jednotky a niekedy dokonca inváziu jemne kritizoval, keď povedal, že konflikt sa podľa neho „vlečie“.

Niekoľko hodín pred plánovanou Putinovou návštevou bieloruské ministerstvo obrany oznámilo ukončenie posledného rýchleho vojenského cvičenia, ktoré nariadil Lukašenko s cieľom preveriť „bojovú pripravenosť“ národnej armády.

„Putinova návšteva v Minsku by mohla naznačovať, že Putin sa snaží vytvoriť podmienky na … obnovenie ofenzívy proti Ukrajine – možno proti severnej Ukrajine alebo Kyjevu – v zime 2023,“ uviedol minulý týždeň vo svojej správe americký thinktank Institute for the Study of War (ISW).

„Je veľmi nepravdepodobné, že by bieloruské sily napadli Ukrajinu bez ruských úderných síl. Nie je zďaleka jasné, či by Lukašenko zapojil bieloruské sily do bojov na Ukrajine po boku ruských jednotiek,“ uvádza sa v správe ISW.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *