Putin: Nie je nutné jednať s Bidenom. Nepotrebujeme už ani raketové útoky, ostatné doriešia vojaci na zemi

Ruský prezident Vladimír Putin nepovažuje za potrebné, aby rokoval so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom. Putin to podľa agentúry TASS povedal novinárom v Astane, kde sa počas dvoch dní zúčastnil niekoľkých summitov. Putin v piatok tiež vyhlásil, že sa v Rusku v dohľadnej dobe neplánuje ďalšia vlna mobilizácie a ďalšie masívne údery na „ukrajinské objekty“ nie sú nutné.

Možné stretnutie s Bidenom, napríklad v novembri na summite krajín G20 v Indonézii, podľa Putina nemá zmysel. „Nepovažujem to za nutné, úprimne povedané. Zatiaľ pre takéto rokovania ani nie je platforma,“ povedal ruský prezident.

Biden tvrdo odsúdil pondelkové ruské raketové útoky na Ukrajinu alebo nedávny pokus Moskvy anektovať časť ukrajinského územia a ostro tiež kritizuje, že Putin hovorí o možnosti použitia jadrových zbraní.

Putin v piatok tiež uviedol, že čiastočná mobilizácia, ktorú koncom septembra vyhlásil, skončí zhruba o dva týždne. „V dohľadnej dobe nie je potrebné čiastočnú mobilizáciu rozširovať,“ okomentoval vyhliadky, že by sa Rusko mohlo pokúsiť povolať do zbrane viac ako pôvodne deklarovaných 300 000 záložníkov.

Masívne vzdušné údery podobné tým, ktoré podnikli ruské sily na Ukrajinu v pondelok, už nebudú podľa ruského prezidenta Vladimíra Putina potrebné. Zvyšné úlohy vytýčené Moskvou v rámci invázie na Ukrajinu podľa šéfa Kremľa dokončia vojaci na zemi. Potreba vraj nebude ani ďalšia mobilizácia, pričom tá vyhlásená v septembri by mala byť dokončená v priebehu dvoch týždňov. Putin to povedal novinárom v Astane, kde sa počas dvoch dní zúčastnil niekoľkých summitov.

„Teraz pred nami stoja iné úlohy,“ vyhlásil ruský prezident k otázke ďalších možných leteckých úderov.

Rusi v pondelok zasypali desiatkami rakiet prakticky celé územie Ukrajiny vrátane Kyjeva a Ľvova na západe krajiny. Uviedli, že cielia na vojenskú a energetickú infraštruktúru, Ukrajinci ale hlásili aj zásahy civilných objektov, 19 obetí a cez stovku ranených.

Putin podľa agentúry TASS k pondelkovým raketovým úderom v piatok povedal, že z 29 objektov, ktoré ruské ministerstvo obrany chcelo zničiť, ich sedem nebolo zasiahnutých tak, ako sa plánovalo.

„Ale postupne ich (ruskí vojaci) dostávajú, tieto objekty,“ doplnil Putin.

Rozsiahle útoky, kedy Rusko poslalo na ukrajinské mestá riadené strely a útočné drony, vyvolali na Západe šok a pobúrenie. Moskva uviedla, že sa jedná o odvetu za predchádzajúce poškodenie mosta na Krym, ku ktorému sa ale Kyjev oficiálne nepriznal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *