Putin nemá rešpekt pred EÚ? Rusi idú v Maďarsku stavať nové jadrové bloky, aby Maďarov chránili pred vysokými cenami

Ruská štátna spoločnosť pre jadrovú energetiku Rosatom začne v najbližších týždňoch so stavbou dvoch nových blokov v maďarskej jadrovej elektrárni Paks. Informoval o tom server BBC News s odkazom na vyhlásenie maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjárta.

Projekt stavby po mnohých odkladoch tento týždeň schválili regulačné úrady. Podľa ministra by nové bloky mohli byť hotové v roku 2030.

Začiatok stavby nových blokov označil Szijjártó za „veľký krok“. „Môžeme sa pohnúť z fázy plánovania na výstavbu. To sa v najbližších týždňoch stane v areáli (elektrárne) Paks,“ povedal minister. Podľa neho je cieľom výstavby nových blokov zaručiť Maďarsku z dlhodobého hľadiska energetickú bezpečnosť a ochrániť Maďarov „pred nepredvídateľnými skokmi v cenách energií“.

Ruská spoločnosť má postaviť ďalšie dva bloky s výkonom 1200 megawattov v jadrovej elektrárni Paks, ktorá pokrýva zhruba polovicu spotreby elektrickej energie v krajine. Výrobná kapacita elektrárne by sa mala podľa stanice BBC po spustení nových blokov zdvojnásobiť.

Cena stavby sa odhaduje na 12,5 miliardy eur. Kritiku v minulosti vyvolal spôsob financovania nových blokov.

Veľkú časť nákladov zo začiatku pokryje Rosatom cez špeciálny úver poskytnutý Maďarsku v hodnote desiatich miliárd eur. Vláda Viktora Orbána navyše zadala v roku 2014 ruskej spoločnosti stavbu nových blokov bez výberového konania. Opozícia v minulosti vládu vyzvala, aby zákazku zrušila.

Na ruský jadrový sektor neboli zo strany Európskej únie uvalené po ruskej invázii na Ukrajine sankcie.

2 Replies to “Putin nemá rešpekt pred EÚ? Rusi idú v Maďarsku stavať nové jadrové bloky, aby Maďarov chránili pred vysokými cenami

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *