Putin má problém! V USA sa zhodli: Dajme Ukrajine rakety s doletom 300 km, nech udrú Rusko do zubov!

Poskytnutie balistických striel MGM-140 (ATACMS) Ukrajine má v americkom Kongrese podporu demokratov aj republikánov. Podľa spravodajskej stanice CNN to povedala členka Snemovne reprezentantov Elissa Slotkinová, ktorá zároveň zasadá vo výbore pre záležitosti ozbrojených síl.

Slotkinová sa v stredu zúčastnila na brífingu so zástupcami administratívy amerického prezidenta Joea Bidena. Práve tam mala podľa CNN zaznieť slová o spoločnej zhode ohľadom poskytnutia striel Ukrajine.

„Hlavnou témou bolo, čo viac môžeme urobiť pre Ukrajinu doslova počas nasledujúcich troch až šiestich týždňov. Ukrajinci chcú zamieriť na juh a tam vykonávať operácie a my chceme, aby boli čo najúspešnejší,“ uviedla Slotkinová.

„Od ich prezidenta (Volodymyra) Zelenského sme počuli, že chcú Rusko udrieť tvrdo do zubov, než príde zima. Chcú mať čo najlepšiu pozíciu, najmä na juhu,“ pokračovala Slotkinová.

Ukrajina sa o ATACMS usiluje už dlho, pretože tieto najvýkonnejšie balistické strely sú schopné zasiahnuť cieľ až na 300 kilometrov. Spojené štáty doteraz poskytli Ukrajine strely s doletom približne 80 km. Aj tie ale pôsobia Rusom značné problémy.

Bezpečnostný poradca Bieleho domu Jake Sullivan na nedávnom fóre v Aspene zopakoval, že Bidenova administratíva nemá v pláne Ukrajine ATACMS poskytnúť, pretože by „mohli zasiahnuť Rusko na jeho území, čo by viedlo k ďalšej eskalácii vojny“.

ATACMS (angl. zrakta pre armádny taktický raketový systém) sú balistické strely s doletom až 300 kilometrov a môžu byť odpaľované z mobilných raketometov typu M270 MLRS alebo HIMARS, ktoré už na Ukrajine sú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *