Putin: Krajina, ktorá zaútočí na Rusko, bude vymazaná z povrchu zemského

Putin podľa Reuters v piatok na rokovaní Euroázijskej ekonomickej rady pohrozil tvrdou odplatou, ak by nejaký štát zaútočil na Rusko jadrovými zbraňami. Účastníkov minských dohôd obvinil zo zrady.

„Akákoľvek krajina, ktorá sa odváži zaútočiť na Rusko jadrovými zbraňami, bude vymazaná z povrchu sveta,“ pohrozil Putin podľa agentúry Reuters. Jedným dychom ale dodal, že Rusko na rozdiel od Spojených štátov nemá v jadrovej doktríne možnosť preventívneho jadrového úderu.

„USA majú teóriu preventívneho úderu… Keď už hovoríme o odzbrojovacom údere, tak by možno stálo za to zamyslieť sa, či neprevziať niektoré postupy našich amerických partnerov, ako zaistiť svoju bezpečnosť,“ citovala Putina agentúra TASS.

Nadzvukové nosiče jadrových hlavíc podľa Putina Rusku zaistia v prípade potreby zdrvujúcu odvetu.

Putin už tento týždeň povedal, že hrozba jadrového konfliktu narastá, hoci žiadna krajina zámer podniknúť útok proti Rusku s použitím jadrových prostriedkov nedeklarovala a o možnosti použitia jadrových zbraní hovorí v poslednej dobe v súvislosti s vojnou na Ukrajine predovšetkým práve Moskva.

Ruský prezident počas svojho vystúpenia tiež obvinil zo zrady účastníkov minských dohôd, predovšetkým Nemecko a Francúzsko. Cieľom týchto dohôd bolo ukončiť vojnu na východnej Ukrajine, ktorá sa rozhorela v roku 2014 po tom, čo Moskva podporila miestnych proruských separatistov.

Handelsblatt: Nemecko poskytne Ukrajine systém protivzdušnej obrany Skynex

Nemecko poskytne Ukrajine moderný systém protivzdušnej obrany Skynex, ktorý nechá vyrobiť pri zbrojovke Rheinmetall. Dodaný by mal byť na začiatku roka 2024, uviedol denník Handelsblatt.

Zbrojársky koncern potvrdil, že obdržal objednávku na dve jednotky systému Skynex, ktorý je vhodný pre obranu proti vzdušným cieľom na kratšiu vzdialenosť. Cieľovú krajinu Rheinmetall neuviedol, podľa zdrojov denníka z prostredia nemeckej vlády by to však mala byť Ukrajina.

Správanie okupantov pripomína taktiku bojovníkov ISIS, znie z USA

Vojaci Ruska zaminovávajú a rabujú civilné domy, okrádajú aj telá mŕtvych, čo pripomína taktiku bojovníkov ISIS. Uviedol to zástupca amerického ministerstva zahraničných vecí pre európske záležitosti Michael Tierre, upozorňuje ukrajinský web. „Otrasné použitie výbušných zariadení a zaminovávanie ruskou armádou pripomína taktiku ISIS v Iraku a Sýrii, kde sa teroristi snažili zabiť čo najviac civilistov, aby sa ľudia báli vrátiť do svojich domovov,“ vyhlásil Tierre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *