Putin je v tom vraj nevinne a do vojny ho mali donútiť títo ľudia, vyhlásil Berlusconi

Kontroverzný taliansky expremiér Silvio Berlusconi len pár dní pred voľbami vo vlastnej krajine komentoval ruskú inváziu na Ukrajine. Obhajoval pritom záujmy Moskvy. „Špeciálnu vojenskú operáciu“ podľa Berlusconiho nemá na svedomí Putin, ale ruskí občania a poradcovia, ktorí mali prezidenta k útoku donútiť.

Berlusconi, s ktorým sa v súčasnosti prokuratúra súdi kvôli sexuálnym orgiám, ktorým sa mal oddávať ako premiér, pred nedeľnými parlamentnými voľbami v Taliansku komentoval ruskú inváziu na Ukrajine.

Berlusconi v minulosti označil Putina za „mladšieho brata“ a puto nespretrhalo ani ruské vojnové ťaženie. Taliansky politik, ktorý má vo svojich 85 rokoch naďalej vysoké kariérne ambície (kandiduje do parlamentu za stranu Forza Italia), v rozhovore pre televíziu RAI šéfa Kremľa hájil. Podľa Bersluconiho je súčasná vojna na Ukrajine v podstate jedno veľké nedorozumenie.

„Do tejto špeciálnej operácie Putina vtiahli ruskí občania, jeho vlastná strana a ministri,“ povedal výstredný politik, pričom v súlade s ruskou propagandou nepoužil pre vojnu na Ukrajine označenie „vojna“.

Podľa neho mala celá operácia na Ukrajine trvať iba pár dní. „Ruský plán pôvodne spočíval v tom dobyť za týždeň Kyjev, nahradiť Zelenského vládou slušných ľudí a za ďalší týždeň byť preč,“ povedal Berlusconi. „Vlastne som veľmi nepochopil, prečo sa ruské jednotky rozptýlili po Ukrajine, podľa môjho sa mali iba sústrediť na Kyjev,“ dodal taliansky politik.

Proruské výroky Berlusconiho sa dočkali tvrdých reakcií zo strany ostatných politikov. Ich autor preto v piatok svoje slová korigoval a uviedol, že médiá jeho slová zjednodušili.

„Agresia voči Ukrajine je neobhájiteľná a neprijateľná, pozícia strany Forza Italia je jasná. Vždy budeme stáť na strane Európskej únie a NATO,“ vyhlásil Berlusconi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *