Putin dal tvrdé vyhlásenie: Budeme sa brániť všetkým čím máme! Aj jadrovými zbraňami!

Poľskí nacionalisti snívajú o zábere západnej Ukrajiny a jediným garantom ukrajinskej celistvosti môže byť Rusko, uviedol podľa agentúry TASS ruský prezident Vladimir Putin. Podľa západných analytikov je to však absolútny nezmysel.

„Poľskí nacionalisti snívajú o zábore západnej Ukrajiny. Jediným skutočným garantom územnej celistvosti a suverenity Ukrajiny v jej súčasných hraniciach by mohlo byť Rusko, ktoré Ukrajine pomohlo získať tieto (západné) územia po druhej svetovej vojne. Samozrejme za Stalinovej vlády,“ povedal Putin na zasadnutí Rady pre ľudské práva.

Naratív o tom, že sa Poľsko chystá na anexiu západnej Ukrajiny, razí Rusko už niekoľko dní. S touto teóriou prišiel riaditeľ zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin v rozhovore pre prokremeľský server RIA Novosti. „Varšava urýchľuje prípravy na anexiu západoukrajinských území – Ľvova, Ivano-Frankivsku a Ternopilskej oblasti -,“ hlásal. Je to zjavná lož v réžii Ruska.

Naryškin dokonca uviedol, že sa v ním spomínaných oblastiach už chystajú referendá o pripojení k Poľsku. Ukázalo sa však, že Rusko iba dostáva do popredia mesiaca starú lož. Výmysel, ktorý využíva ako súčasť svojej propagandy, čo potvrdil hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Łukasz Jasina.

„Príspevky týkajúce sa príprav na referendum o pripojení západných regiónov Ukrajiny do Poľska sú dezinformáciami,“ konštatoval.

Putin ďalej uviedol, že Moskva je pripravená brániť sa všetkými dostupnými prostriedkami, a to vrátane jadrových zbraní. Tie Rusko podľa jeho slov považuje iba za prostriedok obrany a za príležitosť na odvetný úder.

Ruský vodca úplne vážne vyhlásil, že niektoré západné krajiny považujú Rusko za krajinu „druhej kategórie“, ktorá nemá vôbec žiadne právo na existenciu.

„Z našej strany môže existovať jediná odpoveď: dôsledný boj za naše národné záujmy. Budeme v ňom pokračovať a budeme to robiť rôznymi spôsobmi a prostriedkami. Predovšetkým, samozrejme, mierovými. Ale ak nič iné nezostane, budeme sa brániť všetkými prostriedkami, ktoré máme k dispozícii,“ dodal.

Rusko tiež podľa Putina nemalo inú možnosť ako sa uchýliť k vojenskej intervencii po tom, čo podľa jeho slov Západ začal konflikt na Ukrajine už v roku 2014. Moskva opakovane viní západné krajiny, že zmeny na Ukrajine Rusko vyprovokovali. Po zvrhnutí vedenia vtedajšieho ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča Moskva obsadila a neskôr nelegálne anektovala polostrov Krym. Tento rok vo februári potom Ukrajinu vojensky napadla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *