Putin bude zúriť! Litva zakázala prevoz tovaru do ruského Kaliningradu. Ľudia už panikária

Kremľu sa nepáči víkendové rozhodnutie Litvy, ktorá zakázala prevoz tovaru pod sankciami EÚ do ruskej Kaliningradskej oblasti. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov to v pondelok označil za bezprecedentné a nezákonné. Informovala o tom agentúra Reuters.

Obmedzenie prevozu tovaru sa vzťahuje na železničný koridor, ktorý vedie cez litovské územie a spája pevninské Rusko a Kaliningradskú exklávu pri Baltskom mori. Tá je v zovretí Poľska a Litvy, teda členov EÚ a NATO. Medzi zakázané tovary patria uhlie, kovy, stavebný materiál a pokročilé technológie.

„Toto rozhodnutie je naozaj bezprecedentné. Je to porušenie všetkého. Považujeme to za nezákonné. Situácia je viac ako vážna… Potrebujeme serióznu hĺbkovú analýzu, aby sme prišli s reakciou,“ povedal Peskov v telefónnom rozhovore s novinármi.

Ruské ministerstvo zahraničia tiež uviedlo, že požaduje, aby litovské úrady zrušili zavedené opatrenia na železničný tranzit tovaru do Kaliningradskej oblasti, inak si Moskva vyhradzuje právo na odvetné opatrenia. Toto stanovisko odkázalo aj litovskej diplomatke Virgínii Umbraseneovej.

„Ak v najbližšej dobe nebude nákladná preprava medzi Kaliningradskou oblasťou a zvyškom Ruskom cez Litvu obnovená v plnom objeme, Rusko si vyhradzuje právo konať na obranu svojich národných záujmov,“ dodalo ministerstvo a zdôraznilo, že vníma počínanie Litvy ako „otvorene nepriateľské“.

Na blokádu železničného koridoru už reagujú obyvatelia v Kaliningrade. Na sociálnych sieťach sa šíria nahrávky z obchodných centier, kde dochádza k panike ľudí a hojnému vykupovaniu tovaru z regálov.

Litovský minister zahraničia Gabrielius Landsbergis v pondelok pred rokovaním so svojimi náprotivkami z EÚ podľa denníka Kommersant v Luxembursku uviedol, že zákaz prepravy tovaru zo sankčného zoznamu prijali litovské úrady už v piatok „po konzultáciách s Európskou komisiou a pod jej vedením“.

One Reply to “Putin bude zúriť! Litva zakázala prevoz tovaru do ruského Kaliningradu. Ľudia už panikária”

  1. Budú to musieť riešiť prepravou po mori a letecky. Trochu im to skomplikuje život, ale môžu to zvládnuť. Niečo ako bol kedysi zásobovaný Berlín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *