Putin bude zúriť! EÚ práve zakázala Rusku vývoz najvýznamnejšieho artiklu po energiách

Štáty EÚ súhlasili s ďalšími sankciami proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajine. Oznámila to vo štvrtok na sociálnej sieti Twitter predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borell napísal na sociálnej sieti Európska únia „v podstate zakázala export najvýznamnejšieho ruského artiklu po energiách – ruského zlata“.

Podľa neho „EÚ rozšírila výnimky zo sankcií na vývoz poľnohospodárskych produktov a ropy z Ruska do tretích krajín, aby tak pomohla prekonať hroziacu svetovú potravinovú krízu. „Je na Rusku, aby prestalo bombardovať ukrajinské polia a silá a prestalo blokovať tamojšie prístavy,“ povedal k tomu Borrell.

Rusko tvrdí, že sa s USA o mierových rozhovoroch na Ukrajine nekontaktovalo

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová vyhlásila, že so Spojenými štátmi neprebehol žiadny kontakt ohľadom mierových rozhovorov s Ukrajinou.

„Americká administratíva zakazuje svojim zverencom v Kyjeve čo i len pomyslieť na rozhovory s nami a zrejme ich núti bojovať do posledného Ukrajinca,“ povedala Zacharovová novinárom.

Mierové rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou sú zmrazené od začiatku apríla, kedy skrachovali rozhovory o prímerí sprostredkované Tureckom v Istanbule.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bagatelizoval vyhliadky na mierové rozhovory, kým ruské vojská stále okupujú ukrajinské územie. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu vyhlásil, že mierové rozhovory s Ukrajinou „nemajú zmysel“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *