Príde si po Putina? Ursula má toho dosť! Rusko podľa nej musí zaplatiť za všetky hrôzy

Šéfka Európskej komisie a teda dá sa povedať celej Európskej únie Ursula von der Leyenová sa opäť kriticky pustila do Ruska za jeho inváziu na Ukrajine. Podľa nej Rusko musí zaplatiť za svoje hrozné činy.

Von der Leyenová napísala na Twitteri status, kde uviedla, že „Rusko musí zaplatiť za svoje hrozné zločiny“ a dodala, že Európska komisia bude spolupracovať s Medzinárodným trestným súdom v Haagu a pomôže zriadiť špecializovaný súd, ktorý bude súdiť ruské vojnové zločiny.

„Zmrazením prostriedkov oligarchov a aktív jeho centrálnej banky sa s našimi partnermi postaráme o to, aby Rusko zaplatilo za skazu, ktorú spôsobilo,“ uviedla.

Putin chce vojnu natiahnuť, spojenci mu to musia prekaziť, povedal estónsky minister

Stratégiou ruského prezidenta Vladimíra Putina je vojnu na Ukrajine čo najviac natiahnuť a spojenci Kyjeva mu to musia prekaziť, uviedol v rozhovore so stanicou Slobodná Európa estónsky minister zahraničia Urmas Reinsalu. Spojenci by to ale mali dosiahnuť zvýšením dodávok ťažkých zbraní na Ukrajinu, nie vyvíjaním tlaku na Kyjev, aby súhlasil s rokovaním s Ruskom a robil mu ústupky.

„Teraz to vyzerá, že Putinov strategický cieľ, na ktorý vsádza, je vojnu natiahnuť. A my ju musíme ukončiť skôr,“ povedal Reinsalu novinárom stanice v Bukurešti, kde konajú ministri zahraničia krajín NATO. „Ale nie tak, že budeme Ukrajinu nútiť k pseudomírovým rozhovorom a ústupkom, ale že jej naopak poskytneme viac ťažkých zbraní vrátane prostriedkov protivzdušnej obrany, vrátane rakiet dlhého doletu bez toho, aby sme požadovali akékoľvek politické záruky, vrátane tankov,“ dodal.

EK navrhuje zabaviť peniaze ruskej banky a oligarchov pre pomoc Ukrajine

Európska komisia navrhuje zabaviť majetok, ktorý krajiny Európskej únie zmrazili Rusku v reakcii na inváziu na Ukrajinu. Oznámila to predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej by konfiškované imanie malo slúžiť na náhradu vojnových škôd a povojnovú obnovu Ukrajiny. Únijná exekutíva tiež navrhuje vytvoriť osobitný medzinárodný tribunál pre ruské vojnové zločiny, povedala jej šéfka.

Je potrebné, aby Európa obmedzila ruský vplyv na Balkáne, povedal taliansky minister

Európa by mala zvýšiť svoju prítomnosť na západnom Balkáne, aby obmedzila vplyv Ruska. Pred pokračovaním rokovaní ministrov zahraničných vecí krajín NATO v rumunskej Bukurešti to podľa agentúry Reuters vyhlásil šéf talianskej diplomacie Antonio Tajani. V utorok ministri diskutovali predovšetkým o ďalšej pomoci Ukrajine a zhodli sa na tom, že krajinu napadnutú Ruskom budú podporovať tak dlho, ako to bude potrebovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *