Priame vojenské víťazstvo Ukrajiny je nepravdepodobné, myslí si americký generál

Mark Milley, generál americkej armády, ktorý pôsobí ako predseda Zboru náčelníkov štábov, čo z neho robí najvyššie postaveného predstaviteľa amerických ozbrojených síl a hlavného poradcu prezidenta Joea Bidena, povedal, že priame vojenské víťazstvo Ukrajiny je nepravdepodobné, a naznačil, že je nepravdepodobné zatlačiť ruské sily späť do Ruska, uvádza portál europeanconservative.com

Vyhlásenia najvyššieho amerického generála, ktoré pravdepodobne šokovali mnohých Ukrajincov, ktorí sú naďalej neoblomní a chcú získať späť územie, ktoré im bolo odobraté, odzneli na tlačovom brífingu v Pentagóne vo Washingtone po zasadnutí virtuálnej kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny, informuje britská spravodajská agentúra BBC.

Milley po uznaní “veľkých úspechov” Ukrajiny v Charkove a Chersone poznamenal, že z hľadiska územia, ktoré sa Rusku podarilo získať od začiatku vojny vo februári, je územie, ktoré ukrajinské sily získali späť v posledných týždňoch a mesiacoch, “relatívne malé”.

“Takže z hľadiska pravdepodobnosti pravdepodobnosť ukrajinského vojenského víťazstva, definovaného ako vyhnanie Rusov z celej Ukrajiny, vrátane toho, čo si nárokujú ako Krym… nie je z vojenského hľadiska vysoká,” povedal generál.

Podľa údajov OSN prišlo od februára vo vojne o život celkovo 6 557 ukrajinských civilistov. Konflikt navyše prinútil 14 miliónov ukrajinských civilistov utiecť zo svojich domovov, čo OSN označila za “najrýchlejšie a najväčšie vysídľovanie, ktorého sme boli svedkami za posledné desaťročia”.

Hodnotenie generála Milleyho, nech je akokoľvek pochmúrne, nemusí byť nevyhnutne dôvodom na nevyhnutnú prítomnosť Ruska na Ukrajine. V prejave spolu s ministrom obrany Lloydom Austinom Milley už druhýkrát za približne týždeň naznačil, že rokovania medzi Moskvou a Kyjevom by potenciálne mohli vyústiť do stiahnutia sa Ruska z regiónu Donbas na východe Ukrajiny.

“Môže dôjsť k politickému riešeniu, pri ktorom sa z politického hľadiska Rusi stiahnu. Je to možné,” povedal Milley a vyhlásil, že Rusko je v súčasnosti “na chrbte”.

S poukazom na to, že Rusko v súčasnosti okupuje 72 000 km2 ukrajinského územia, Milley povedal, že fyzicky vyhnať Rusov z Ukrajiny “je veľmi ťažká úloha”.

Ukrajinský prezident Zelenskyj zasa naďalej trvá na tom, že mierové rokovania sa neuskutočnia, kým Rusko nestiahne všetky svoje sily z Ukrajiny vrátane Krymu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *