Pri výbuchu v aute umrela dcéra Putinovho veľmi blízkeho človeka

Pri explózii auta neďaleko Moskvy v sobotu zomrela dcéra ruského prokremeľského ideológa Alexandra Dugina. Informoval o tom dnes server BBC News. Ten s odkazom na ruské médiá uviedol, že zrejme išlo o cielený útok a že v tom istom aute mal sedieť aj sám Dugin.

Land Rover, v ktorom Darja Duginová v sobotu večer išla domov, explodoval a začal horieť. Vodička bola na mieste mŕtva. Médiá špekulujú, že cieľom útoku mohol byť aj sám Dugin, ktorý mal s dcérou spoločný program. Na poslednú chvíľu ale zmenil plány a nasadol do iného vozidla.

Ultrakonzervatívny filozof, politológ a zástanca ideológie veľkého Ruska je považovaný za mentora prezidenta Vladimíra Putina a jeho blízkeho spolupracovníka. Dugin nemá žiadnu oficiálnu vládnu funkciu, pôsobí skôr ako šedá eminencia a prezýva sa mu Putinov Rasputin. Duginove ultranacionalistické tézy podľa BBC Putin využíva v súvislosti s inváziou na Ukrajinu.

Po pol roku vojny proti Rusku majú Ukrajinci byť načo hrdí, povedal Zelenskyj

Po šiestich mesiacoch vojny proti Rusku majú Ukrajinci byť načo hrdí, povedal v sobotňajšom nočnom prejave ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Varoval, že pri príležitosti polročného míľnika by mohli Rusi spáchať nejaký nebývalo krutý čin. Poďakoval všetkým, ktorí bojujú alebo Ukrajinu inak podporujú. Ukrajinci podľa neho už dokázali, že sú neporaziteľní.

„Za víťazstvo Ukrajiny musíme bojovať, je toho ešte veľa, čo musíme urobiť. Musíme vytrvať a bohužiaľ zniesť ešte veľa bolesti,“ povedal Zelenskyj. Vyzval na súdržnosť a solidaritu. „Je dôležité ani na okamih neustúpiť nepriateľskému tlaku, neukázať slabosť,“ dodal. „Tento rok je vo vzduchu na Kryme cítiť, že tamojšia (ruská) okupácia je dočasná a Ukrajina sa vracia,“ povedal prezident.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *