Prezidentka sa ospravedlnila LGBTI komunite: Prepáčte! Patríte sem. Ste pre našu spoločnosť hodnotní

Prezidentka Zuzana Čaputová sa zúčastnila na včerajšom pochode LGBTI komunity proti nenávisti. Pochod bol reakciou na tragickú streľbu a vraždu dvoch homosexuálov pred podnikom Tepláreň v Bratislave.

Zuzana Čaputová sa postavil pred stovky ľudí a ospravedlňovala sa za celú spoločnosť, že sme nedokázali ochrániť LGBTI komunitu a necítia sa tu bezpečne:

„V týchto dňoch prežívame veľa smútku. Myslím na všetky obete a mladých ľudí, ktorých sme v posledných týždňoch stratili,“ vyhlásila Čaputová.

„Nenávisť sa stala súčasťou našich životov. Udrela priamo do našich sŕdc. Zasiahla dôležité hodnoty. Je nevyhnutné, aby sme mali v hlavách jasné slová, aby sme nemlčali. Prepáčte. Mrzí ma, že naša spoločnosť nedokázala ochrániť vašich blízkych. Prepáčte, že niektorí z vás sa nemôžete cítiť bezpečne. Patríte sem. Ste pre našu spoločnosť hodnotní,“ vyhlásila Čaputová.

„A my všetci spolu, a bez rozdielu, nenechajme sa rozdeliť. Spojme sily tak, ako pred takmer štyrmi rokmi. Spojme všetko zdravé a slušné v tejto spoločnosti. Sme sila, ktorá dokáže prekonať nenávisť. A sme sila, ktorá dokáže dať novú šancu našej krajine. Aby sme tu už nikdy nemuseli stáť z takéhoto dôvodu. Ďakujem.“ dodala.

K udalosti sa vyjadril aj premiér Eduard Heger, ktorý sa tiež ospravedlnil LGBTI komunite:

„Chcem sa verejne ospravedlniť každému, koho sa dotkli moje slová, že nikto by sa nemal báť o život pre svoj „spôsob života“. Chcel som LGBTI komunite vyjadriť moju podporu, teraz vidím, že to nebol správny výber slov a svoju chybu priznávam. Je absolútne neakceptovateľné, aby v slobodnej a demokratickej krajine zomierali či boli napádaní ľudia preto, lebo majú inú sexuálnu orientáciu, rasu, pohlavie či vierovyznanie. Smrť dvoch mladých ľudí, ktorí mali celý život pred sebou, ma nesmierne mrzí. Nesmieme dovoliť, aby zlo a nenávisť vyhralo nad láskou a rešpektom.“ napísal Heger.

Celú túto udalosť úplne odignoroval šéf ĽSNS Marian Kotleba, ktorý sa nijak nevyjadril ani na sociálnej sieti ani pre médiá. Svoju pozornosť však venoval tragickej smrti piatich ľudí na Zochovej zástavke, kde umreli vinou opitého vodiča Dušana Dědečku. Kotleba vtedy kritizoval skoršie rozhodnutie okresného súdu, ktorý pustil Dědečku a mal byť stíhaný na slobode. Krajský súd však už po odvolaní poslal nakoniec Dědečku do väzby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *