Pre Putina majú pripravený plán, ak prehrá vojnu. Nasadne do lietadla a utečie do tejto krajiny, tvrdí Daily Mail

Rusko má údajne pripravený evakuačný plán pre svojho prezidenta Vladimíra Putina pre prípad, že by jeho armáda nedokázala poraziť Ukrajinu, v ktorej od februára vedie vojnu. Informuje o tom britský denník Daily Mail s odkazom na anonymný zdroj, ktorý vraj pôsobí priamo v Kremli.

Ten zároveň v uplynulých týždňoch a mesiacoch pravidelne informoval o tom, že Putin trpí rôznymi chorobami, napríklad rakovinou či Parkinsonovou chorobou.

Zdroj vystupuje na prevažne ruskej sociálnej sieti Telegram pod pseudonymom SVR General. Ten v jednom zo svojich príspevkov tvrdí, že Putinovo najbližšie okolie má pre ruskú hlavu štátu pripravený plán na evakuáciu.

Podľa spomínaného zdroja je plán jednoduchý. Putina a jeho najbližší by vyzdvihlo lietadlo, ktoré by ho transportovalo až do Sýrie. Miestny autoritársky prezident Bašár Asad je dlhodobým spojencom ruskej hlavy štátu, pričom je to práve Asad, ktorý ako jeden z mála uznal samostatnosť samozvaných doneckých separatistických republík Doneck a Luhansk.

Útek k Asadovi dáva zmysel aj z toho dôvodu, že Putin sýrskemu prezidentovi už roky pomáha v boji proti povstalcom – Sýria sa od roku 2011 nachádza v občianskej vojne. Ruská armáda má preto v Sýrii dokonca niekoľko základní, a teda aj trvalú vojenskú prítomnosť.

Daily Mail v tejto veci špekuluje, že Putin by najskôr musel letieť cez Turecko. To je síce členom Severoatlantickej aliancie (NATO), ale aj tak k Putinovi chová nie príliš ostrý vzťah. Napriek tomu by ale ruskej hlave štátu mohol miestny prezident Recep Tayyip Erdogan vystaviť stopku, lepšie povedané mu zakázať prelet nad územím svojej krajiny.

Existuje vraj však aj možnosť, že by Putin miesto do Sýrie radšej utiekol do Iránu. V tom mimochodom pred pár dňami bol, keď tu rokoval s miestnou vládnucou garnitúrou, ale aj práve s Erdoganom. Zo stretnutia utkvel v pamäti kuriózny, ale vypovedajúci moment, keď turecký prezident nechal Putina takmer minút čakať priamo pred kamerami. Zahraniční pozorovatelia sa zhodujú, že Putin, ktorý rovnakú vec robil v minulosti radu iných štátnikov, toto správanie niesol neľúbo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *