Prahu zaplnili tisíce ľudí: Odmietajú lacnejší plyn z Ruska, držia ukrajinské vlajky a Putin je Hitler

V Prahe sa dnes opäť protestovali a tisíce ľudí prišli vyjadriť podporu Ukrajine. Protestovali pod heslom „Česko proti strachu“ a Putina prirovnávali k Hitlerovi. Dav držal obrovské vlajky Ukrajiny či EÚ.

Ľudia zaplnili takmer celé Václavské námestie, avšak v niektorých miestach nie je dav nahustený. Polícia účasť odhadla na nižšie desiatky tisíc ľudí.

Rovnako polícia odhadovala aj počet piatkových účastníkov proti vláde, teda nižšie desiatky tisíc ľudí, spravodajca však upozornil, že dnes je na námestí ľudí oveľa viac ako v piatok.

K účastníkom by mala počas popoludnia prehovoriť prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská.

„Chceme, aby si ľudia odniesli nádej, aby si odniesli pocit, že to zvládneme. Že keď budeme držať spolu, tak je to oveľa lepšie, než keď sa medzi sebou budeme biť,“ povedala pred začiatkom demonštrácie Novinkám hovorkyňa Miliónu chvíľok Hana Strašáková.

Demonštrácia je reakciou na akcie, ktoré podľa spolku organizujú ľudia, ktorým ide o rozdúchávanie obáv ľudí a zneužívanie ich strachu k vlastnému prospechu.

K ľuďom prehovoril vo videoprenose divadelník Jiří Suchý. „Skúsme, aké to je byť statoční,“ vyzval. Upozornil, že Česko má obavy, že schudobnie a bude mu zima. Ľudia na Ukrajine majú strach o život.

Vystúpiť by mal aj riaditeľ Človeka v tiesni Šimon Pánek, režiséri Václav Marhoul a Helena Třeštíková, ekonóm Tomáš Sedláček a mnoho hercov. Na záver českú hymnu zaspieva Adam Mišík, zaznejú aj hymny Slovenska a Ukrajiny.

„Je na čase ukázať, že sme solidárni s napadnutou Ukrajinou. Že si demokratické hodnoty, ktoré sme si pred viac ako tridsiatimi rokmi vybojovali, vziať nenecháme. Že sa nenecháme zastrašiť,“ uviedli organizátori.

Pod pódiom je plagát, ktorý prirovnáva ruského prezidenta Vladimíra Putina k Adolfovi Hitlerovi.

Organizátori odmietajú napríklad príklon k putinovskému Rusku výmenou za lacnejší plyn a deklarujú podporu Ukrajine, ktorá sa od februára bráni s podporou ďalších krajín ruskej agresii.

Zatiaľ posledná demonštrácia, na ktorej sa zišlo niekoľko desiatok tisíc ľudí, prebehla na Václavskom námestí v piatok ako protivládny protest požadujúci demisiu kabinetu. Proti tejto demonštrácii sa nedeľná akcia aj v prejavoch rečníkov vymedzuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *