Povinné nosenie respirátorov bolo nezákonné, rozhodol Najvyšší správny súd v Čechách

Opatrenie o povinnom nosení respirátorov z vlaňajšieho mája bolo kvôli nedostatočnému odôvodneniu a neúplnému vyhodnoteniu prínosov a rizík v rozpore so zákonom, konštatoval český Najvyšší správny súd (NSS). Ten vyhovel návrhu muža z Protivína a školáčke z Brna, informuje CNN Prima News.

Opatrenia z doby vlády premiéra Andreja Babiša (ÁNO) už súd zrušiť nemohol, dávno totiž nie je v platnosti. Preto len spätne konštatoval nezákonnosť. Ide o ďalší z radu desiatok podobných rozhodnutí NSS.

Súd opakovane zdôrazňuje potrebu náležitého odôvodnenia mimoriadnych opatrení vydávaných v boji s ochorením COVID-19. Pandemický zákon vyžaduje, aby odôvodnenie zahŕňalo aktuálnu analýzu epidemickej situácie a vyhodnotenie konkrétnej miery rizika a primeranosti nariaďovanej regulácie. Opatrenie z minulého mája, ktoré bolo s čiastkovými modifikáciami v platnosti asi mesiac a nariaďovalo ochranu dýchacích ciest vo vnútorných priestoroch, však vraj žiadnu ucelenú analýzu neobsahovalo.

České ministerstvo zdravotníctva v jednom odseku poukázalo na mutácie koronavírusu. „Hoci NSS nespochybňuje, že v ČR sa v čase vydania napadnutého opatrenia šírili aj nákazlivejšie mutácie koronavírusu, nemôžu tieto strohé konštatovania o existencii mutácií predstavovať analýzu v zmysle pandemického zákona,“ stojí v rozhodnutí súdu.

Podľa NSS sa ministerstvo zdravotníctva dostatočne nevyjadrilo ani k možným negatívnym dopadom dlhodobého používania ochranných prostriedkov dýchacích ciest. Pandemický zákon ale posúdenie rizika súvisiaceho s ukladanou povinnosťou vyžaduje. „Prípadné riziká spojené s dlhodobým zakrývaním dýchacích ciest pritom nemožno brať na ľahkú váhu a preklenúť ich jednoduchým konštatovaním, že opatrenia odporcu zaviedol v záujme ochrany obyvateľstva pred ochorením COVID-19. Ochrana verejného zdravia totiž nezahŕňa iba ochranu pred týmto ochorením,“ napísali sudcovia NSS.