Sociálnymi sieťami sa šíri otrasné video zo štvrtého najväčšieho iránskeho mesta Tabríz, kde muž surovo zaútočí na nevinnú ženu, ktorá si dovolila ísť na verejnosť bez hidžábu.
Podľa portálu Novinky.cz je muž, ktorý začne mlátiť ženu, členom akejsi mravnostnej polície a militaristickej jednotky Basídž. Ženu na ulici mlátil obuškom a do tváre ju bil aj potom, čo spadla na zem.
Keď si šialeného muža všimli okoloidúci, ako mláti nevinnú ženu, okamžite zasiahli a spočítali mu to.
Jeden z mužov hodil šialenca na zem, ďalší ho zadržali a nevinná žena sa mohla konečne vyhnúť útoku a postaviť sa.
Video uverejnila agentúra Reuters, ktorá však informuje, že nevie zaručiť jeho atentickosť.
گوشمالی حسابی در تبریز به یه بسیجی بی شرف، که بخاطر حجاب به این دختر معصوم حمله ور شده بود. دیگه زمان بزن و دررو گذشته حاجی اره 🙂 #اعتصابات_سراسری #OpIran #مهسا_امینی pic.twitter.com/puUSwhOiky
— FARNAZ (@Frnz_1z) October 21, 2022
Organizácia HRANA sídliaca v USA a monitorujúca ľudské práva v Iráne vo štvrtok podľa webu Iran International uviedla, že od začiatku protestov v polovici septembra bolo zadržaných najmenej 12 500 ľudí. Zabitých bolo 244 ľudí vrátane 32 detí.
Protesty ale neslabnú, a to ani napriek tomu, že sa hromadne zatýkajú štrajkujúci robotníci v ropnom a plynovom priemysle aj demonštrujúca mládež na uliciach. Vo štvrtok bolo zadržaných aj niekoľko manažérov a riaditeľov tovární a rafinérií, ktorých zamestnanci štrajkujú. Počet zadržaných štrajkujúcich tak prekročil stovku.
Štrajky nadobudli na sile v poslednom týždni. V utorok sa pridali k štrajku v petrochemickom a ropnom priemysle na juhu Iránu aj zamestnanci cukrovaru Haft Tappech v Chúzestane. Štrajkujú tiež zamestnanci na plynovom poli South Pars, v petrochemických závodoch v Búšehre a Hengame av rafinériách v Abadáne av Mahšahru alebo oceliarni Neyrz Ghadir,
Vo štvrtok uviedol zväz nákladných dopravcov, že nebudú pracovať v piatok a na podporu protestov prestanú poskytovať dopravu.
Protesty po celom Iráne vyvolala smrť dvadsaťdvaročnej Mahsy Aminíovej, ktorá zomrela po zadržaní kvôli tomu, že nemala dostatočne zakryté vlasy. Aj keď to iránske úrady popierajú, zrejme podľahla následkom bitia.
Súčasná vlna občianskych nepokojov patrí k najväčším v Iráne za posledné roky a útočí na samotnú podstatu režimu. Na demonštráciách zaznievajú heslá ako „Smrť diktátorovi“ či priamo „Smrť Chameneímu“, čo je duchovný vodca teokratickej islamskej republiky. Ide o parafrázu hesla z iránskej islamskej revolúcie „Smrť šáhovi“ a obľúbenému heslu režimu „Smrť Amerike“.
Denník The Washington Post v analýze upozornil, že heslá útočiace na špičky režimu sa neobjavovali ani pri protestoch v roku 2009 kvôli sfalšovaným voľbám.