Počuješ Putin? Zelenský odkazuje, že sa vráti na Krym a iná možnosť neexistuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok slávnostne prisľúbil, že Ukrajina oslobodí polostrov Krym od ruskej okupácie. Vo svojom príhovore pred vedúcimi predstaviteľmi moslimskej komunity a veľvyslancami z islamských krajín Zelenskyj kritizoval postup Ruska voči krymským Tatárom a sľúbil, že Ukrajina tento polostrov od Ruska získa späť.

„Pokus Ruska o zotročenie Ukrajiny… sa začal práve okupáciou Krymu, práve útlakom voči slobode Krymu, Ukrajiny, krymských Tatárov a krymských moslimov,“ povedal Zelenskyj.

Krymský polostrov bol súčasťou Ukrajiny, kým ho v roku 2014 Rusko na základe sporného referenda nepriradilo k subjektom svojej federácie. Toto referendum bojkotovala výrazná väčšina komunity krymských Tatárov, ktorá tvorí 12-15 percent z dvoch miliónov obyvateľov Krymu. Moskva v roku 2016 zakázala činnosť Medžlisu, neformálneho parlamentu krymských Tatárov, ktorý vyhlásila za extrémistickú organizáciu.

Zelenskyj kritizoval aj Rusko za jeho prístup k moslimskej menšine krymských Tatárov. Prezident tiež zdôraznil, že Ukrajina si podľa jeho slov cení územnú celistvosť ostatných krajín a takisto vyžaduje rešpektovanie svojej vlastnej zvrchovanosti.

Zelenskyj tiež oznámil, že Ukrajina zavádza novú tradíciu iftaru, jedla, ktorým moslimovia počas posvätného mesiaca ramadán prerušujú denný pôst. „Ukrajina je vďačná moslimom v našej krajine a každému z moslimskej komunity vo svete kto, tak ako my, túži po mieri a ochrane pred zlom,“ povedal.

Zelenskyj reagoval aj na návrh brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu, ktorý vo štvrtok navrhol Ukrajine, aby sa vzdala Krymského polostrova v prospech Ruska a začala tak mierové rokovania. Zelenskyj však zdôraznil, že pre Ukrajinu alebo pre svet neexistuje iná alternatíva, než ukončenie okupácie Krymu.

„Celý náš východ, juh, všetky naše komunity, všetci naši ľudia si rovnako zaslúžia žiť a žiť slobodne,“ povedal ukrajinský prezident.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *