Pápež František prirovnal EÚ k „nacistickej diktatúre“ za to, že sa snaží zaviesť pravidlá o jazyku a zakázať používanie slova Vianoce.
Pápež varoval blok, aby sa „nevydal cestou ideologickej kolonizácie“.
Minulý týždeň bola EÚ obvinená zo snahy „zrušiť Vianoce“ po tom, ako zamestnancom nariadila, aby sa vyhýbali tomuto slovu v prospech „obdobia sviatkov“, pretože by mohlo byť urážlivé pre nekresťanov.
Eurokrati zverejnili toto pravidlo pred niekoľkými mesiacmi ako súčasť príručky o „inkluzívnej komunikácii“, ktorej podrobnosti unikli na verejnosť, čo viedlo k zúrivému odporu.
Ďalšie návrhy v knihe zahŕňali nahradenie kresťanských mien ako Mária a Ján „medzinárodnými“ menami ako Malika a Julio pri ich používaní vo všeobecných príkladoch a nahradenie slova „človekom vytvorený“ slovom „človekom spôsobený“.
Pápež označil jazykový diktát, na ktorom, ako pripustil európsky komisár pre rovnosť, „treba zjavne ešte popracovať“, za „výstrelok, rozriedený sekularizmus“.
Na palube pápežského lietadla pri návrate do Vatikánu povedal: „Je to niečo, čo v dejinách nefungovalo.
V dejinách sa o to pokúšali mnohé diktatúry. Mám na mysli Napoleona, nacistickú diktatúru, komunistickú.‘
Dodal, že EÚ je „potrebná“, ale musí sa vyhnúť vyvolávaniu rozporov medzi svojimi členskými štátmi.
Povedal: „Európska únia… musí byť opatrná, aby sa nevydala cestou ideologickej kolonizácie. Mohlo by to viesť k rozdeleniu krajín a zlyhaniu EÚ.
‚Európska únia musí rešpektovať vnútornú štruktúru každej krajiny, jej rozmanitosť a nesnažiť sa ich zjednotiť – nemyslím si, že to urobí, nebol to jej zámer, ale musí byť opatrná, pretože niekedy prídu a predostrú projekty, ako je tento.‘
V minulotýždňovom dokumente EÚ sa tiež zamestnancom hovorí, aby „sa vyhli predpokladu, že všetci sú kresťania“ a že „nie všetci slávia kresťanské sviatky a nie všetci kresťania ich slávia v rovnakých termínoch“.
Zamestnancom bolo povedané, aby namiesto „čas Vianoc môže byť stresujúci“ hovorili „čas sviatkov môže byť stresujúci“.
Kardinál Pietro Parolin, vatikánsky štátny sekretár, obvinil EÚ, že sa snaží „zrušiť naše korene“ tým, že ignoruje – namiesto toho, aby rešpektovala – kresťanské dedičstvo Európy.
„Vieme, že Európa vďačí za svoju existenciu a identitu mnohým vplyvom, ale určite nemôžeme zabúdať, že jedným z hlavných vplyvov, ak nie hlavným, bolo samotné kresťanstvo,“ povedal pre Vatican News.
Matteo Salvini, líder talianskej pravicovej strany Liga a bývalý podpredseda vlády, zverejnením pravidiel obvinil EÚ z „bláznovstva“.
„Mária, matka. Ján, otec. Nech žijú sväté Vianoce… Dúfam, že v Európe sa nikto neurazí,‘ napísal na Twitteri.
Antonio Tajani, bývalý európsky komisár a spojenec Silvia Berlusconiho, tiež kritizoval na Twitteri – naznačil, že EÚ vedie vojnu proti „zdravému rozumu“.
Brusel následne oznámil, že knihu sťahuje, pričom uviedol, že „usmernenia si jednoznačne vyžadujú viac práce“.
Helena Dalliová, komisárka EÚ pre rovnosť, ktorá príručku zostavila v rámci agendy rovnosti presadzovanej Ursulou von der Leyenovou, uviedla, že ide o „návrh dokumentu“, ktorý sa bude revidovať po tom, ako sa „vyskytli viaceré obavy“.
„Skúmame tieto obavy s cieľom riešiť ich v aktualizovanej verzii usmernení,“ dodala.
Nie je to prvýkrát, čo EÚ vydala usmernenia pre zamestnancov týkajúce sa „inkluzívneho“ jazyka.
Už v roku 2018 dostali zamestnanci Európskeho parlamentu podobnú príručku, v ktorej sa neodporúčalo používať rodové výrazy, ako napríklad „ľudská sila“ alebo „ľudstvo“.
V nových usmerneniach určených prekladateľom EÚ sa tiež odporúčalo, aby sa v úradných textoch často nepoužívalo označenie „muž“ alebo „žena“.
V príručke sa uvádza, že slová ako „predseda“ by sa mali nahradiť slovom „predsedníčka“ a „policajt“ alebo „policajtka“ slovom „policajt“.
Odporúča sa tiež vyhýbať sa slovu „letuška“ namiesto „letuška“ a namiesto „riaditeľ“ alebo „riaditeľka“ používať „riaditeľ“.
Pápež sa počas svojej návštevy Grécka vrátil do tábora na Lesbose, kde označil zanedbávanie migrantov za „stroskotanie civilizácie“.
Pápež už predtým navštívil Lesbos v roku 2016 a dlhodobo sa zasadzuje za vec migrantov.
‚V Európe sú ľudia, ktorí tento problém vytrvalo považujú za vec, ktorá sa ich netýka,‘ povedal pápež, keď strávil približne dve hodiny v tábore Mavrovouni na Lesbose, kde žije takmer 2 200 žiadateľov o azyl.
V tábore sa stretol s desiatkami detských žiadateľov o azyl a ich príbuzných, ktorí stáli za kovovými zábranami, a zastavil sa, aby objal chlapca menom Mustafa.