Pápež: Na Vianoce šetrite peniaze a pošlite ich Ukrajincom

Pápež František vyzval ľudí, aby počas Vianoc viac šetrili a ušetrené peniaze poslali Ukrajincom. Pápež povedal, že peniaze potrebujú, pretože mnohí z nich hladujú alebo umierajú kvôli nedostatku lekárskej starostlivosti v dôsledku vojny.

Podľa Detského fondu OSN (Unicef) je v dôsledku ruských útokov na ukrajinskú elektrickú sieť ohrozená aj prevažná väčšina detí na Ukrajine, takmer sedem miliónov.

„Je krásne sláviť Vianoce, ale znížme úroveň vianočných výdavkov,“ vyzval pápež na konci stredajšej bohoslužby.

„Urobme si skromnejšie Vianoce so skromnejšími darčekmi a to, čo ušetríme, pošlime ukrajinskému ľudu, ktorý to potrebuje,“ dodal a podľa agentúry Reuters vyvolal potlesk publika.

„Veľmi trpia, hladujú, pociťujú chlad a mnohí z nich umierajú, pretože nemajú dostatok lekárov a zdravotných sestier,“ uviedol pápež.

Podľa ukrajinských úradov nálety ruskej armády vyradili z prevádzky približne polovicu celej elektrickej siete.

Detský fond OSN (UNICEF) v stredu zverejnil správu, v ktorej uvádza, že takmer sedem miliónov ukrajinských detí, z ktorých drvivá väčšina je ohrozená výpadkami elektrickej energie a ďalšími problémami spôsobenými leteckými útokmi.

„Bez elektriny deti čelia nielen extrémnemu chladu (v zime môžu teploty klesnúť až na mínus 20 stupňov Celzia), ale nemôžu ani pokračovať v online vzdelávaní, ktoré je pre mnohé z nich jediným prístupom k vzdelaniu, pretože mnohé školy sú poškodené alebo zničené,“ uviedol Unicef v stredajšom tlačovom vyhlásení.

Organizácia tiež potvrdila pápežove slová týkajúce sa narušenia zdravotníckeho systému – Unicef uviedol, že letecké útoky bránia poskytovaniu kritickej zdravotnej starostlivosti.

Poškodená vodovodná sieť môže mať za následok rýchlejšie šírenie infekcií, viac prípadov zápalu pľúc, chrípkových ochorení alebo covidu-19, uviedol Unicef.

Pápež v poslednom čase často na verejných vystúpeniach hovoril o vojne na Ukrajine, ktorá sa rozpútala vo februári tohto roku.

Koncom novembra prirovnal ruskú inváziu k Stalinovmu hladomoru na Ukrajine v 30. rokoch 20. storočia. V októbri tiež vyzval na ukončenie vojny a zastavenie bombardovania miest ruskými okupantmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *