Padla dohoda medzi Sulíkom a Hegerom. Matovič skončí ako minister, vláda pokračuje?

Vyzerá to, že poslanec Richard Sulík a premiér Eduard Heger sa dnes večer dohodli na schválení štátneho rozpočtu na budúci rok. Znamená to teda, že vláda pokračuje ďalej?

O budúcoročnom štátnom rozpočte sa má hlasovať vo štvrtok o 11:00. Ak sa schváli, domácnosti sa nemusia báť obrovského nárastu cien plynu či elektriny.

Podať demisiu by mal hneď minister financií Igor Matovič, čo oznámil aj na sociálnej sieti. Či je to však isté, je pri povahe šéfa OĽANO veľmi ťažké predvídať.

Sulík oznámil zrušenie koncesionárskych poplatkov. Ak sa podarí návrh schváliť, verejnoprávne médiá budú financované priamo zo štátneho rozpočtu, píšu aktuality.sk

„Ak niektoré veci neprejdú tak, ako sú dohodnuté, SaS nebude za štátny rozpočet hlasovať,“ upozornil Sulík.

Matovič reagoval na sociálnej sieti ešte dnes počas dňa takto

„Ponúkol som SaS, že v prípade, ak si prestanú brať ľudí za rukojemníkov a schvália pomoc ľuďom s energiami cez štátny rozpočet, hrdo a spokojne odstúpim z postu ministra financií,“ zverejnil aktuálne na sociálnej sieti Matovič.

„Prišiel som do politiky ľudí chrániť pred mafiou a zlodejmi … a z ušetreného pomáhať ľuďom. Tak som sľúbil pred voľbami, a tak aj robím. Trhá mi srdce, keď vidím vystrašených ľudí z hroziaceho 380% nárastu cien elektriny, či 220% nárastu cien plynu. Preto, ak len ja mám byť zámienkou pre týranie ľudí, rád prepustím svoje miesto … hneď, ako bude pomoc ľuďom schválená. Verím, že ľudia tak budú môcť prežívať skutočne pokojné Vianoce,“ dodal.

K dohode sa už vyjadril aj premiér Eduard Heger na sociálnej sieti:

„Schválenie rozpočtu považujem za prioritu, pretože je to kľúčový dokument pre chod štátu a nie nadarmo je označovaný aj ako zákon roka. O to viac si vážim, že sme dnes oznámili dohodu a rozpočet podporia strany OĽANO, SME RODINA, ZA ĽUDÍ a SaS.“

„S partnermi sme rokovali dlhé hodiny a každý z nás musel pristúpiť na kompromisy. Finálna verzia rozpočtu na rok 2023 obsahuje:

✅️výdavkové limity, ktoré nám odsúhlasila aj Európska komisia;

✅️ zdaníme ruskú ropu a plyn;

✅️ zvýšime dane na lieh a hazard;

✅️ zavedieme nižšiu 10% DPH pre gastro a športoviská;

✅️ zrušíme koncesionárske poplatky;

✅️ zmeníme aj registračný poplatok pre autá

✅ do kapitoly zdravotníctva presunieme 820 miliónov eur“ uvádza Heger.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *