Orbán tvrdý odkaz pre EÚ: Našim šéfom nie je Brusel! Sme suverénny maďarský národ!

Podľa premiéra Maďarska Viktora Orbána Európska únia nie je v Bruseli „EÚ je vo Viedni, Budapešti, Varšave, Berlíne a v Madride,“ odkázal premiér Orbán svojim občanom v pondelok prostredníctvom na sociálnej siete. Doplnil, že je veľmi dôležité, mať v tomto smere jasno.

Orbán na sociálnej sieti ďalej napísal, že odmieta akékoľvek hejty za svoje rozhodnutia „Ja nechcem vybabrať s ostatnými Európanmi, ale chcem k spoločnému európskemu rozhodnutiu pridať naše vlastné názory. Preto sa podieľame na každom rozhodnutí, vždy dávame svoj názor,“ vysvetlil s tým, že „ak príde pozícia, s ktorou nesúhlasíme, tak to signalizujeme.“

„Brusel nie je náš šéf. Sme samostatný, nezávislý a suverénny maďarský národ. Podieľame sa na spoločných rozhodnutiach. Ak nie sú pre nás dobré, povieme to. Ak nie sú dobré a vieme ich stopnúť, tak spoločné rozhodnutie (EÚ – pozn. red.) nepadne,“ dodal Viktor Orbán.

Vojaci Azovu môžu v Rusku dostať až 20 rokov väzenia

Rozhodnutie ruského súdu o tom, že ukrajinský prápor Azov bude v Rusku vnímaný ako teroristická organizácia, znamená, že teraz môžu byť jeho členovia súdení ako členovia či organizátori teroristickej organizácie. Za to im hrozia najtvrdšie tresty siahajúce k 20 rokom väzenia, napísal na svojom webe denník Kommersant.

Koncom júla vo väznici v obci Olenivka v separatistami ovládanej časti Donbasu prišlo o život 53 ukrajinských vojnových zajatcov. Ruská strana tvrdí, že ukrajinská armáda zasiahla väznicu z raketometu HIMARS, dodaného USA. Kyjev to poprel a naopak obvinil ruské sily, že útok spáchali, aby zakryli mučenie a popravy väzňov. Vo väznici v Olenivke boli držaní niekdajší obrancovia mariupolských železiarní a oceliarní Azovstal, vrátane členov pluku Azov.

Zostávajúci ukrajinskí obrancovia Mariupolu, ktorí strávili mesiace spoločne s civilistami v rozľahlom areáli Azovstalu, sa dostali do zajatia inváznych ruských a proruských síl v máji, keď sa na rozkaz velenia ukrajinskej armády vzdali. Ich odpor za neúnavného ruského bombardovania sa stal symbolom ukrajinského vzdoru proti ruskej agresii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *