Orbán sa na niečo pripravuje? Maďarsko zavádza týchto sedem opatrení v energetickej pohotovosti

Maďarský premiér Viktor Orbán včera na sociálnej sieti upozornil občanov, že ich krajina zavádza energetickú pohotovosť. Tá súvisí s opatreniami, ktorými sa má podľa Orbána zaistiť bezpečnosť domácich dodávok energie.

Orbán teraz tvrdí, že najdôležitejšie je teraz chrániť energetickú bezpečnosť Maďarov a ich domácnosti.

Viktor Orbán maďarskému národu pripomenul, že v Európe sú vojnové ceny. „V ten štvrtok, 24. februára, by nikto nepomyslel na to, že tu nastane nie jeden konflikt, vojna medzi Ukrajinou a Ruskom, ale, že sa uzavrie jedna éra. A v rámci európskych dejín vstúpime do novej, do éry vojen,“ uviedol.

„Musíme byť pri rozume, aby sa ozbrojený konflikt nepreniesol na územie Maďarska. Musíme však vedieť aj to, že táto vojna nezúri iba na frontoch, vypukla aj vo svetovom hospodárstve. Táto časť vojny v európskom hospodárstve zvyšuje ceny energií. Vojnová inflácia a vojnové ceny spochybňujú všetko to, na čo sme si zvykli,“ vysvetľoval Orbán.

„Mali sme moderný a bezpečný život, základné podmienky na to existovali v celej Európe. Samozrejme, boli takí, ktorí vládli šikovnejšie, iní menej, ale nič nespochybňovalo základné podmienky európskeho života. Teraz však musíme bojovať za všetko, čo sme považovali za samozrejmosť! Vláda preto vyhlásila energetickú pohotovosť,“ argumentoval ďalej.

Následne už vymenoval sedem bodov, ktorými sa má Maďarsko podľa vlády riadiť. „Aby sme zaistili bezpečnosť domácich dodávok energie, zavádzame sedem opatrení:

  1. Zvýšime domácu produkciu plynu z 1,5 miliardy metrov kubických na 2 miliardy metrov kubických.
  2. Poveril som Pétera Szijjártóa (maďarský šéf diplomacie – pozn. red.) na získanie dodatočných dodávok plynu.
  3. Nariaďujeme zákaz vývozu nosičov energie a palivového dreva.
  4. Zvýšime ťažbu uhlia.
  5. Bloky elektrárne Mátra reštartujeme čo najskôr
  6. Pre zaistenie bezpečného napájania iniciujeme predĺženie prevádzkovej doby atómovej elektrárne Paks.
  7. Tí, ktorí spotrebujú viac energie, ako je priemer, musia za prebytok zaplatiť trhovú cenu“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *