Éra dominancie Západu sa končí, táto krajina je na vzostupe, vyhlásil bývalý britský premiér Blair

Bývalý britský premiér Tony Blair si myslí, že prvýkrát v histórii môže mať Východ rovnaké podmienky ako Západ.

Blair varoval, že éra politickej a hospodárskej dominancie Západu končí, pričom poukázal na kroky Ruska na Ukrajine a na vzostup Číny ako „druhej svetovej superveľmoci“, píše Sky News.

Blair hovoril o tom, že západné mocnosti musia zvýšiť svoje výdavky na obranu, aby si udržali vojenskú prevahu, a zároveň rozšíriť svoju „soft power“ budovaním vzťahov s rozvojovými krajinami.

Bývalý britský premiér povedal tiež, že „brutálna a neopodstatnená“ invázia Putina na Ukrajinu ukázala, že už nemôžu automaticky očakávať, že hlavné svetové mocnosti budú dodržiavať prijaté medzinárodné normy.

„V dôsledku Putinovho konania sa nemôžeme spoliehať na to, že čínske vedenie sa bude správať spôsobom, ktorý by sme považovali za racionálny,“ povedal.

„Nechápte ma zle. Netvrdím, že v blízkej budúcnosti sa Čína pokúsi obsadiť Taiwan silou. Ale nemôžeme založiť našu politiku na istote, že by to neurobila. A aj keď necháme bokom Taiwan, realita je taká, že Čína pod Siovým vedením súperí o vplyv a robí to agresívne.“

Podľa Blaire príde najväčšia geopolitická zmena v tomto storočí príde zo strany Číny, nie Ruska, keď vyzval na vytvorenie stratégie proti rastúcej moci tejto krajiny.

„Blíži sa koniec politickej a hospodárskej dominancie Západu,“ domnieva sa Tony Blair. Podľa neho bude svet prinajmenšom bipolárny a možno multipolárny.

„Prvýkrát v modernej histórii môže mať Východ rovnaké podmienky ako Západ,“ dodal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *