Orbán dnes letí do Moskvy, ako by sa nič nedialo

Maďarský premiér Viktor Orbán má na sobotu naplánovanú návštevu Moskvy, kde sa zúčastňuje na pohrebe bývalého vodcu Sovietskeho zväzu Michaila Gorbačova. S odvolaním sa na maďarskú vládu o tom informovala agentúra AFP. Stretnutie s prezidentom Vladimirom Putinom ale v pláne nie je, uviedol Kremeľ.

Posledná rozlúčka s Gorbačovom sa podľa jeho dcéry bude konať v Stĺpovej sieni Domu odborov v Moskve, pochovaný bude na Novodevičom cintoríne. Prvý a zároveň posledný prezident Sovietskeho zväzu nebude mať plný štátny pohreb. Putin sa obradu nezúčastní a kvôli ruskej invázii na Ukrajinu neprídu ani vrcholní západní predstavitelia.

Orbán sa pohrebu zúčastní, aby vzdal hold zosnulému Gorbačovovi, uviedol na twitteri jeho tajomník pre medzinárodnú komunikáciu. Gorbačov zomrel v utorok vo veku 91 rokov.

Maďarský premiér ide do Moskvy len deň po tom, čo ruský gigant Gazprom oznámil, že zatiaľ neobnoví dodávky plynu potrubím Nord Stream 1, ktoré je pre Európu kľúčové. Orbán, na rozdiel od zvyšku Európy, postupuje v EÚ sám a upevňuje s Ruskom obchod s plynom, uviedla AFP.

V Moskve sa začal pohreb s bývalým prezidentom Sovietskeho zväzu Michailom Gorbačovom. Pred Domom odborov, kde sa dnes koná, sa podľa agentúry DPA zhromaždili stovky ľudí s kvetinami. Prvý a zároveň posledný prezident ZSSR zomrel v utorok vo veku 91 rokov.

Posledná rozlúčka s Gorbačovom, držiteľom Nobelovej ceny za mier, sa koná v Stĺpovej sieni Domu odborov v Moskve, na dohľad od Kremľa. Sieň v minulosti mnohokrát slúžila ako miesto rozlúčky s vysokými predstaviteľmi ZSSR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *