Orbán dal tvrdé vyhlásenie: „Je čas vysušiť bruselskú bažinu!“

Rozširujúci sa korupčný škandál spojený s Katarom odnáša čoraz viac ľavicových poslancov Európskeho parlamentu, informuje portál REMIX News

Je čas vysušiť bruselskú bažinu, uviedol maďarský premiér Viktor Orbán vo videu zverejnenom na Facebooku po príchode na samit EÚ, ktorý sa konal 15. – 16. decembra, pričom maďarský líder poukázal na rastúci úplatkársky škandál, ktorý otriasol Európou.

“Teraz sme konečne tu, v Bruseli, na samite Európskej únie,” uviedol Orbán na svojej stránke na sociálnej sieti. Uviedol, že tento samit EÚ poznačilo zatknutie ľavicovej podpredsedníčky Európskeho parlamentu, gréckej socialistickej europoslankyne Evy Kailiovej, ktorá je obvinená z korupcie.

Premiér tiež zdôraznil, že korupčný škandál otriasol európskymi inštitúciami, pričom pokračujú prehliadky, polícia zhabala milióny eur a špekuluje sa o tom, ktorí ďalší bruselskí politici by mohli byť do neho zapletení.

“Mnohí sa domnievajú, že nitky by mohli viesť až do najvyšších poschodí,” povedal Orbán. Dodal, že “je čas vysušiť bažinu tu v Bruseli”.

Ako už Remix News informoval, grécku socialistickú europoslankyňu Evu Kailiovú, odchádzajúcu podpredsedníčku EP, a jej troch kolegov zatkli pred týždňom belgické úrady v rámci vyšetrovania korupcie v súvislosti s Katarom, pričom európski politici obhajovali dodržiavanie ľudských práv v Katare a lobovali za to, aby krajina dostala lepšie vízové podmienky na cestovanie do Európy.

Podozriví sú údajne od svojho zatknutia vo vyšetrovacej väzbe. Podľa vyhlásenia belgickej polície bolo pri prehliadkach v bruselskom regióne zaistených takmer 1,5 milióna eur v hotovosti, pričom peniaze boli napchaté v aktovkách a papierových vreckách.

Teraz sa zdá, že korupčný škandál sa rozširuje a z kľúčových funkcií odstupujú viacerí poslanci Európskeho parlamentu z frakcie socialistov a demokratov (S&D) vrátane belgického poslanca Marca Tarabellu, ktorý bol suspendovaný zo skupiny, belgickej poslankyne Marie Arenyovej, ktorá odstúpila z funkcie predsedníčky podvýboru pre ľudské práva, talianskeho poslanca Pietra Bartola, ktorý odstúpil pre svoju úlohu pri práci na liberalizácii vízového režimu pre Katar a Kuvajt, a talianskeho poslanca Andreu Cozzolina, ktorý odstúpil z funkcie koordinátora S&D.

“Moja skupina a ja sme šokovaní týmto prípadom korupcie,” povedala novinárom predsedníčka S&D Iratxe García Pérezová. “Chcem jasne povedať, že náš záväzok k transparentnosti je, bol a vždy bude absolútny.”

Tarabella mohol napríklad prijať aj katarské úplatky. Len minulý mesiac vystúpil s prejavom, v ktorom obhajoval katarské reformy v oblasti práce počas majstrovstiev sveta vo futbale, a tieto argumenty vyzerali veľmi podobne ako tie, ktoré počas toho istého plenárneho zasadnutia použila Kailiová. Katar bol obvinený z porušovania ľudských práv vrátane využívania otrockej alebo nútenej práce počas výstavby budov v krajine na majstrovstvách sveta, čo malo za následok stovky úmrtí.

Prebiehajúci prípad, ktorý sa označuje za pravdepodobne najväčší korupčný škandál v histórii EÚ, šokoval ľavicu, ktorá často obviňuje krajiny ako Maďarsko z korupcie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *