Odvážne slová z Ruska! Vojnu vraj vyhrajú a podmienky mieru bude diktovať Moskva

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v utorok vyhlásil, že Rusko na Ukrajine zvíťazí a stanovuje podmienky pre budúcu mierovú dohodu s Kyjevom, informuje Reuters.

„Rusko dosiahne všetky svoje ciele. Bude mier – za našich podmienok,“ uviedol Medvedev, teraz podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady, v príspevku na Telegrame.

Medvedev bol v minulosti na Západe považovaný za možného partnera, ale od doby vojny na Ukrajine zastáva veľmi vyhrotené postoje voči Západu.

V nedeľu na stretnutí s veteránmi vo Volgograde Medvedev povedal, že neochota Kyjeva a NATO uznať polostrov Krym ako súčasť Ruska predstavuje pre Moskvu systematickú hrozbu. Ak sa Ukrajina pokúsi získať Krym vojenskou cestou späť, „nájde pre ňu súdny deň“.

„Krym sa navrátil do Ruska. Ak akákoľvek krajina, Ukrajina alebo štáty NATO zastávajú pozíciu, že Krym nie je ruský, je to pre nás systematická hrozba,“ citovala Medvedevov výrok agentúra Interfax.

Medvedev tiež vyhlásil, že „klauni“ na Ukrajine „opakovane vystupujú s nejakými oznámeniami a snažia sa vyhrážať napadnutím Krymu“. „V prípade, že k niečomu podobnému dôjde, príde pre nich okamžite súdny deň, veľmi rýchly a drvivý. Ukryť sa bude veľmi ťažké,“ povedal Medvedev.

EÚ navrhuje spoločné nákupy zbraní na doplnenie zásob

Európska komisia navrhla vynaložiť 512 miliónov dolárov (500 miliónov eur) na financovanie spoločných obranných nákupov členských štátov s cieľom doplniť zásoby zbraní po ruskej invázii na Ukrajinu.

Krajiny EÚ „čerpali zo svojich zásob munície, ľahkého a ťažkého delostrelectva, systémov protilietadlovej a protitankovej obrany, a dokonca aj obrnených vozidiel a tankov“, uviedol európsky komisár Thierry Breton.

„Tým de facto vznikla zraniteľnosť, ktorú teraz treba urýchlene riešiť,“ dodal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *